Siostry Zakonne

Zgromadzenie Sióstr Zmartwychwstania Pańskiego

Zgromadzenie Sióstr Zmartwychwstania Pana Naszego Jezusa Chrystusa powstało pod koniec XIX wieku w Rzymie jako żeńska gałąź Zgromadzenia Zmartwychwstania Pańskiego. Idea siostrzanej wspólnoty już od samego początku znajdowała się w planach głównego inicjatora kongregacji zmartwychwstańczej­­ – Bogdana Jańskiego. Doskonale rozumiał on, że tylko wspólne podjęcie trudu: konsekrowanych kobiet i mężczyzn nawzajem dopełniających się, może przynieść oczekiwane rezultaty w pracy nad odnową społeczeństw. Dlatego też w jego ,,całościowym programie … nie mogło zabraknąć kobiet jako drugiej połowy ludzkości”. Dzieło nowego zakonu i jego charyzmatyczna misja odrodzenia ludzkości, dopiero wtedy będzie stanowić całość, o ile tworzyć ją będzie cały człowiek. A być człowiekiem oznacza być kobietą i mężczyzną, którzy wzajemnie się określają i dopełniają tworząc jedność.

Zaistnienie Zmartwychwstanek jest zatem ściśle związane z genezą Zmartwychwstańców. Już kilka lat po założeniu pierwszej wspólnoty w Rzymie 17 lutego 1836 roku, rozpoczęli oni starania na rzecz żeńskiej gałęzi swego zgromadzenia. Zaistnienie w Kościele – Księży i Sióstr Zmartwychwstania Pańskiego było odpowiedzią na potrzeby ludzkości ówczesnych czasów. Próbą rozwiązania narastających problemów, z którymi zmagano się w XIX wieku w Polsce i w całej Europie.

Siostry posługujące w Parafii:

• s. Damiana Kijańska (Przełożona Domu, katechetka)
  • s. Paula Momot
  • s. Bernadetta (organistka, dyrygent chóru parafialnego)
  • s. Małgorzata (zakrystianka, prowadząca scholę dziecięcą)
  • s. Maria Goretti Wróbel (katechetka)

Siostry Zmartwychwstanki
42-445 Szczekociny, ul. Jana Pawła II 1