Namaszczenie Chorych

Chorych z posługą sakramentalną kapłani odwiedzają
podczas rekolekcji adwentowych i wielkopostnych (zgodnie z ogłoszeniami duszpasterskimi).

W sytuacjach szczególnych – w każdym innym czasie!

W Piśmie Świętym czytamy:

„Choruje ktoś wśród was? Niech sprowadzi kapłanów Kościoła by się modlili nad nim i namaścili go świętym olejem w Imię Pana. Modlitwa pełna wiary będzie dla chorego ratunkiem i Pan go podźwignie, a jeśliby popełnił grzechy, będą mu odpuszczone…”.

Zgłaszanie chorego:

Przy zgłoszeniu należy podać imię i nazwisko chorego oraz dokładny adres, a także należy określić jego stan zdrowia – zwłaszcza, gdy chory nie jest w stanie przyjąć Komunii Świętej. Poza wizytą w rekolekcje prosimy w miarę możliwości o osobę, która przywiezie i odwiezie kapłana.

Chory w czasie odwiedzin ma możliwość przystąpienia do Spowiedzi św. i przyjęcia Komunii Świętej. Zawsze przy tej okazji jest możliwość udzielenia Sakramentu Chorych, który może być przyjmowany wielokrotnie nawet w czasie tej samej choroby.

Przygotowanie w domu chorego:

Stół w pobliżu łóżka chorego nakrywamy białym obrusem. Umieszczamy na nim krzyż, a obok świece i wodę święconą. Na małym talerzyku przygotowujemy kilka kulek z waty do oczyszczenia palców po namaszczeniu.

Dobrze jest, jeśli przygotuje się szklankę z wodą, aby chory mógł napić się, by od razu przełknąć hostię. Jeśli chory ma zawsze kłopoty z połykaniem, osoba opiekująca się nim, musi wcześniej powiedzieć o tym księdzu. Kapłan udzielając Komunii Świętej poda tylko cząstkę hostii.

 

Prosimy nie czekać na ostatnią chwilę z wezwaniem kapłana do chorego,
aby ten obrzęd nie stał się „ostatnim namaszczeniem”.