Parafia pw. Św. Bartłomieja Apostoła w Szczekocinach

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

VI PIELGRZYMKA KRĘGU

Email Drukuj PDF

VI Pielgrzymka Parafialnego Kręgu Biblijnego

 

27 maja 2013 r. pod przewodnictwem Ks. Dra Pawła Kurka i Ks. Mariusza Rozina Krąg Biblijny udał się w trasę pielgrzymki do Krakowa, Sieprawia, Myślenic i Rabki.

W Krakowie nawiedziliśmy niezwykle piękną i ważną dla wiernych świątynię – Sanktuarium św. Brata Alberta. Kościół został podniesiony do rangi sanktuarium w 1997 roku przez Ks. Kard. Franciszka Macharskiego.

 

W centrum Sanktuarium w ołtarzu głównym, znajduje się łaskami słynący obraz Chrystusa, Ecce Homo – Oto Człowiek, Oto Bóg – Człowiek. Niezwykły obraz namalowany przez Adama Chmielowskiego. Artysta odnalazł swoją drogę powołania, odkrywając w twarzach ludzi dotkniętych skrajną nędzą, znieważony obraz Syna Bożego. Przyjął powołanie franciszkańskie i imię Brata Alberta. Poświęcił swoje życie ubogim. Zakładał dla nich przytuliska, w których pracowali, odzyskując poczucie ludzkiej godności. Do ojca ubogich dołączali współpracownicy i naśladowcy, co dało początek zgromadzeniu Św. Brata Alberta -  Sióstr Albertynek oraz Braci Albertynów.

 

W 1983 roku Papież Jana Paweł II zaliczył Brata Alberta w poczet błogosławionych, a w 1989 roku ogłosił świętym.

Obraz Ecce Homo jest głosem duszy św. Brata Alberta. Malował go przez wiele lat i poznawał Boga w Chrystusie. Obraz zrodził się z medytacji Ewangelii Janowej. „Oto Człowiek” – słowa wypowiedziane przez Piłata o Jezusie ubranym w koronę cierniową i w szatę z purpury. Obraz to zapis życia duchowego i powołania Brata Alberta wynikający z kontemplacji Twarzy Jezusa.

Z krakowskich świętych bł. Jan Paweł II ukochał w sposób szczególny Brata Alberta i Królową Jadwigę. Nawiedzał Sanktuarium i modlił się przed obrazem Ecce Homo o miłosierdzie.

Ojciec Święty Jan Paweł II pisał, że rzeczą bardzo istotną jest, aby skupić się na Twarzy Jezusa.

„Nawróć nas Boże, rozjaśnij Twoją Twarz nad nami, a będziemy zbawieni”.

Korona cierniowa na Głowie Chrystusa okolona delikatną aureolą, wskazuje To Jest Bóg. Twarz Jezusa z Ecce Homo cierpiąca, wywołuje pytanie, jak zrozumieć tajemnicę cierpienia niewinnego człowieka. Chrystus milczy. W obrazie tym widać jak niepojęty jest Bóg.

Purpurowa szata opada z ramion tak, że zarysowuje na ubiczowanej piersi Chrystusa – Serce. Obraz Ecce Homo pokazuje zbiczowane Boże Serce, przecięte z ukosa kilkoma razami z biczowania.

Korona cierniowa, purpurowy płaszcz, razy po biczach, trzcina. Ale najbardziej z obrazu zapamiętuje się Ogromne Serce, które kryje prawdę o cierpieniu Jezusa. Jest kluczem do Ewangelii Męki Pana Jezusa i do zrozumienia obrazu Ecce Homo.

Obraz Ecce Homo ukazuje Pana Jezusa bez rąk, tak jakby celowo artysta nie ukończył obrazu. Ten nieskończony wizerunek Chrystusa, to nieskończone Jego cierpienie, nieskończona męka, która trwa również w nas.

Patrząc na obraz otrzymujemy odpowiedź kim może być człowiek. Lekcją o tym, że być człowiekiem, to być podobnym do Jezusa, którego widzimy patrząc na Ecce Homo.

Koronką do Bożego Miłosierdzia oddaliśmy cześć i dziękczynienie Bogu i Patronowi św. Bratu Albertowi za dar nawiedzenia tej cudownej świątyni i łaskami słynącego obrazu Ecce Homo.

W Sanktuarium znajduje się muzeum, w którym zgromadzone wiele pamiątek z życia św. Brata Alberta oraz bł. Siostry Bernardyny Jabłońskiej, współzałożycielki Zgromadzenia św. Brata Alberta. W Sanktuarium znajdują się relikwie bł. Siostry Bernardyny,madzenia Sióstr Albertynek, opiekujących się Świątynią.

 

Siepraw, to następny etap pielgrzymki. Sanktuarium bł. Anieli Salawy w Sieprawiu odwiedzają wierni z całej Polski. Przy relikwiach Błogosławionej modlą się i proszą o wsparcie.

13 sierpnia 1991 roku Papież Jan Paweł II ogłosił Anielę Salawę Błogosławioną.

Sanktuarium bł. Anieli Salawy w Sieprawiu swoją siedzibę mam w kościele parafialnym parafii św. Michała Archanioła. Jest to najstarszy ośrodek duszpasterski w Archidiecezji Krakowskiej, powstał w XIII wieku. Zachowane w niej zabytki sakralne mają ogromną wartość dla sztuki. Kościół św. Michała Archanioła został konsekrowany w 1642 roku. W ołtarzu głównym cześć odbiera słynący łaskami obraz Matki Bożej Sieprawskiej. W 1968 roku wybuchł pożar, który pozostawił jedynie fragmenty murów. W 1991 roku po beatyfikacji Anieli Salawy przyśpieszyła odbudowa Kościoła.

W Sanktuarium bł. Anieli Salawy w Sieprawiu uczestniczyliśmy we Mszy Św., którą celebrowali Ksiądz Paweł i Ks. Mariusz. Piękne słowo Boże wygłosił Ks. Paweł. W modlitwach prosiliśmy o łaski dla nas, dla naszych rodzin i dla parafii. Kościół Katolicki w Polsce wspomina bł. Anielę Salawę w dzień jej urodzin 9 września.

Następnym celem Kręgu Biblijnego było nawiedzenie Kościoła Parafialnego p.w. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Myślenicach. Kościół zbudowany w 1465 roku. Dzisiejszy kształt Świątynia zawdzięcza licznym zmianom i przebudowom, dzięki którym na przestrzeni wieków przekształcił się w piękną, bogatą Świątynię.

Prawdziwą perłą Myślenickiej Świątyni jest kaplica Matki Boskiej i słynący łaskami obraz Matki Bożej Myślenickiej. Na zewnętrznej stronie kaplicy wyryta jest stopa, w środku której znajduje się napis „Jezus, Maryja, Józef”. Wokół stopki wyryte są słowa: „Chwyćmy się śladów Maryi – grzesznicy”. W kaplicy oprócz obrazu Najświętszej Panienki, znajdują się dwa boczne ołtarze z wizerunkiem św. Józefa i drugi przedstawiający św. Walentego i Jana Kantego. Nad Cudownym ołtarzem w zwieńczeniu ołtarza znajduje się wizerunek św. Tekli. Nad obrazem Matki Bożej Myślenickiej znajduje się bardzo piękny witraż, przedstawiający Zwiastowanie Najświętszej Maryi Pannie.

 

Warto wspomnieć, że słynący łaskami obraz Matki Bożej Kalwaryjskiej jest inspirowany obrazem Matki Bożej z Myślenic. Nie jest dokładną kopią myślenickiego wizerunku, jednak podobieństwo między obrazami jest bardzo widoczne. Pod wpływem wizerunku Matki Bożej Myślenickiej powstały również obrazy w Krakowie – Łagiewnikach oraz w Bazylice O.O. Dominikanów w Żywcu.

Cudowny obraz Matki Bożej Myślenickiej został ukoronowany koronami papieskimi w 1969 roku. Korony na obraz nałożył Ks. Kard. Karol Wojtyła.

Po zakończeniu cichych i indywidualnych modlitw, odśpiewaliśmy wspólnie Litanię Loretańską do Najświętszej Maryi Panny.

Ostatni etap pielgrzymki Rabka. Tam dojechaliśmy do Domu Rekolekcyjno – Wypoczynkowego Diecezji Kieleckiej „Betania”. Ugoszczona nas tam smacznym i obfitym posiłkiem.

Spacerem po rabczańskim parku i wesołymi rozmowami zakończyliśmy naszą kolejną pielgrzymkę.


Dziękujemy serdecznie naszym kapłanom: Ks. Dr Pawłowi Kurkowi i Ks. Mariuszowi Rozinowi za modlitwy, przewodnictwo i wspaniałe towarzyszenie podczas pielgrzymki. Dziękujemy Bogu za dobrą pogodę i szczęśliwą podróż.

Szczęść Boże!!!

 

Czym jest człowiek,

że o nim pamiętasz?

Wiele Cię Panie trapi

Stóp Twoich znaki

widzę na piasku

na ramionach nas niesie

Jezus Człowiek

Niewidomych prowadzi

pochylonych podnosi

uciśnienie znosi

widzi sprawiedliwych

głodnym chleb daje

niepokornych miłuje.

Wielu Cię Panie trapi

na piasku widzę znaki

Stóp Twoich

Na ramionach nas niesie

Jezus – Ecce Homo

Zmieniony: środa, 12 czerwca 2013 17:08  

Krótka modlitwa

O Boże mój, nie mogę żyć na tej pustyni! Do Ciebie mówię i wobec Ciebie znajduję słowa. Ponieważ do Ciebie się uciekam. Zlituj się nade mną, spójrz na mnie! Wysłuchaj mnie, Panie, podaj mi rękę! Ulituj się nad tymi, którzy się kochają i którzy zostali rozdzieleni!

Statystyki serwisu

Odwiedzin ogółem:
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj:195
mod_vvisit_counterWczoraj:878
mod_vvisit_counterTen tydzień:5824
mod_vvisit_counterPoprzedni tydzień:6710
mod_vvisit_counterTen miesiąc:15504
mod_vvisit_counterPoprzedni miesiąc:26791

Gości on-line: 12
Twoje IP: 3.84.243.246
,
Dziś jest: 17 Lut 2019

Nasz sponsor

Serwis naszej parafii działa na serwerach firmy Online
onlinesc.net