Główna e-Ambona Kazania Doskonali jak Ojciec Niebieski

Doskonali jak Ojciec Niebieski

altJezus mówi, że Jego uczniowie już teraz, w tym świecie powinni myśleć i postępować według zasad królestwa Bożego, i wzywa do wielkoduszności i wspaniałomyślności, wypływającej z wiary i pragnienia upodobnienia się do Boga.

Jeśli cię kto uderzy w prawy policzek, nadstaw mu i drugi. Temu, kto chce prawować się z tobą i wziąć twoją szatę, odstąp i płaszcz.

Łatwo powiedzieć, ale trudno zrobić. To piękne i wzniosłe, ale czy do zrealizowania w naszym świecie? Ludzi, którzy próbują tak żyć, określa się zwykle mianem naiwnych i wyobcowanych z rzeczywistego świata. A Jezus nie poprzestaje na określeniu takich zasad – idzie jeszcze dalej: wzywa do miłości nieprzyjaciół: Miłujcie waszych nieprzyjaciół i módlcie się za tych, którzy was prześladują. Formułuje to przykazanie z punktu widzenia ofiary prześladowań i jej cierpienia.

Pośród ucisku i prześladowań, pomimo niesprawiedliwego wyroku, na miejscu straceń, na krzyżu, w obliczu śmierci – mamy kochać naszych nieprzyjaciół, tych właśnie, którzy nas nienawidzą, upokarzają, wykorzystują, odzierają z godności, działają przemocą i niszczą. Liczne świadectwa z czasów pierwszych chrześcijan, a także świadectwa współczesnych chrześcijan odzwierciedlają postawę wielkości człowieka na miarę Jezusa. Tu jednak nie o wielkość człowieka chodzi, lecz o pokorne, dziecięce zawierzenie miłości Boga. Miłość nieprzyjaciół nie wymaga nadludzkiego wysiłku. Jest sposobem naśladowania samego Boga, upodobnienia się do Tego, który jest dobry dla niewdzięcznych i złych. Bądźmy zatem doskonali, jak doskonały jest Ojciec nasz niebieski. Taką miarą, jaką mierzymy, i nam odmierzą.

Kto patrzy z nadzieją, widzi piękno niebieskich pól spowitych cieniem nocy. Boże mój, w tych odludnych przestrzeniach wzrok mój odnajduje cuda Twojej obecności i podąża za nimi! Podziwiam, Panie, iskrzące się gromady gwiazd, obracające się na Twoje skinienie: wszystko śpiewa na Twoją cześć. I kimże jestem ja, Boże słońca i gwiazd, by Cię chwalić? Atomem we wszechświecie, chwilą w wieczności, cieniem, który przemija i nic po nim nie zostaje.

Twoje IP: 54.167.126.106
Dziś jest: 19 Sty 2018