Główna e-Ambona Kazania Doskonali jak Ojciec Niebieski

Doskonali jak Ojciec Niebieski

altJezus mówi, że Jego uczniowie już teraz, w tym świecie powinni myśleć i postępować według zasad królestwa Bożego, i wzywa do wielkoduszności i wspaniałomyślności, wypływającej z wiary i pragnienia upodobnienia się do Boga.

Jeśli cię kto uderzy w prawy policzek, nadstaw mu i drugi. Temu, kto chce prawować się z tobą i wziąć twoją szatę, odstąp i płaszcz.

Łatwo powiedzieć, ale trudno zrobić. To piękne i wzniosłe, ale czy do zrealizowania w naszym świecie? Ludzi, którzy próbują tak żyć, określa się zwykle mianem naiwnych i wyobcowanych z rzeczywistego świata. A Jezus nie poprzestaje na określeniu takich zasad – idzie jeszcze dalej: wzywa do miłości nieprzyjaciół: Miłujcie waszych nieprzyjaciół i módlcie się za tych, którzy was prześladują. Formułuje to przykazanie z punktu widzenia ofiary prześladowań i jej cierpienia.

Pośród ucisku i prześladowań, pomimo niesprawiedliwego wyroku, na miejscu straceń, na krzyżu, w obliczu śmierci – mamy kochać naszych nieprzyjaciół, tych właśnie, którzy nas nienawidzą, upokarzają, wykorzystują, odzierają z godności, działają przemocą i niszczą. Liczne świadectwa z czasów pierwszych chrześcijan, a także świadectwa współczesnych chrześcijan odzwierciedlają postawę wielkości człowieka na miarę Jezusa. Tu jednak nie o wielkość człowieka chodzi, lecz o pokorne, dziecięce zawierzenie miłości Boga. Miłość nieprzyjaciół nie wymaga nadludzkiego wysiłku. Jest sposobem naśladowania samego Boga, upodobnienia się do Tego, który jest dobry dla niewdzięcznych i złych. Bądźmy zatem doskonali, jak doskonały jest Ojciec nasz niebieski. Taką miarą, jaką mierzymy, i nam odmierzą.

Witaj, słońce pełne blasku, święte i jaśniejące w swej piękności, czyste, wspaniałe i godne czci, Witaj ty, które świecisz nad górami, dolinami i pagórkami, rozjaśnij mnie swoim światłem przed ludźmi. Daj mi dobroć, piękno, wdzięk i miłość. Spraw, bym była jasna, promienna i wspaniała, tak jak ty jesteś jasne, błyszczące i wspaniałe. Czego się dobrze nauczyłem(-am), niech przysporzy Tobie chwały, a mnie uczyni lepszym i mądrzejszym człowiekiem. Amen.

Twoje IP: 23.20.129.162
Dziś jest: 20 Lis 2017