Główna e-Ambona Kazania Doskonali jak Ojciec Niebieski

Doskonali jak Ojciec Niebieski

altJezus mówi, że Jego uczniowie już teraz, w tym świecie powinni myśleć i postępować według zasad królestwa Bożego, i wzywa do wielkoduszności i wspaniałomyślności, wypływającej z wiary i pragnienia upodobnienia się do Boga.

Jeśli cię kto uderzy w prawy policzek, nadstaw mu i drugi. Temu, kto chce prawować się z tobą i wziąć twoją szatę, odstąp i płaszcz.

Łatwo powiedzieć, ale trudno zrobić. To piękne i wzniosłe, ale czy do zrealizowania w naszym świecie? Ludzi, którzy próbują tak żyć, określa się zwykle mianem naiwnych i wyobcowanych z rzeczywistego świata. A Jezus nie poprzestaje na określeniu takich zasad – idzie jeszcze dalej: wzywa do miłości nieprzyjaciół: Miłujcie waszych nieprzyjaciół i módlcie się za tych, którzy was prześladują. Formułuje to przykazanie z punktu widzenia ofiary prześladowań i jej cierpienia.

Pośród ucisku i prześladowań, pomimo niesprawiedliwego wyroku, na miejscu straceń, na krzyżu, w obliczu śmierci – mamy kochać naszych nieprzyjaciół, tych właśnie, którzy nas nienawidzą, upokarzają, wykorzystują, odzierają z godności, działają przemocą i niszczą. Liczne świadectwa z czasów pierwszych chrześcijan, a także świadectwa współczesnych chrześcijan odzwierciedlają postawę wielkości człowieka na miarę Jezusa. Tu jednak nie o wielkość człowieka chodzi, lecz o pokorne, dziecięce zawierzenie miłości Boga. Miłość nieprzyjaciół nie wymaga nadludzkiego wysiłku. Jest sposobem naśladowania samego Boga, upodobnienia się do Tego, który jest dobry dla niewdzięcznych i złych. Bądźmy zatem doskonali, jak doskonały jest Ojciec nasz niebieski. Taką miarą, jaką mierzymy, i nam odmierzą.

Boże Ojcze, Ty powiedziałeś: Czyńcie sobie ziemię poddaną (por. Rdz 1,28). Wypełniając ten nakaz, człowiek stworzył dzieła wiel­kie i nieprawdopodobne. Dzięki nim może czynić wiele dobra i dzielić się nim z innymi ludźmi. Ale dzieła te, źle wykorzystane, często obracają się przeciwko niemu i niszczą go. Takim wspaniałym dziełem człowieka jest Internet. Dobrze wykorzystany, jest pożytecznym narzędziem; źle wykorzystany może doprowadzić człowieka do zguby.
Proszę Cię, Panie Boże, o łaskę dobrego wykorzystania tego narzędzia. Niech światło Ducha Świętego towarzyszy mi i oświeca mnie, kiedy będę wędrował(-a) po internetowych ścieżkach, abym nigdy nie skierował(-a) swoich kroków w złą stronę i zawsze szukał (-a) w internecie tego, co dobre i piękne.
Aniele Stróżu mój, stój przy mnie i strzeż mnie przed wszelkimi pokusami i niezdrową ciekawością. Prowadź mnie i chroń od złego. Amen.

Twoje IP: 52.91.185.49
Dziś jest: 16 Gru 2018