Parafia pw. Św. Bartłomieja Apostoła w Szczekocinach

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Główna e-Ambona Świadectwa św. Mikołaj

św. Mikołaj

Email Drukuj PDF

W VI w. św. Mikołaj czczony był w Konstantynopolu. Stamtąd jego kult rozpowszechnił się na Rusi Kijowskiej, która obrała go sobie za patrona. W Kościele wschodnim nazywa się go św. Mikołajem Cudotwórcą.

W zachodniej Europie i w Polsce kult św. Mikołaja upowszechnił się po sprowadzeniu do Bari w 1087 r. jego relikwii.

altŚw. Mikołaj żył w IV wieku. Jego przyjście na świat mieli uprosić rodzice w żarliwej modlitwie. W młodości dał się poznać jako człowiek niezwykle wrażliwy na ludzkie potrzeby. Po śmierci rodziców rozdał odziedziczony po nich znaczny majątek. Jednak wiadomości o jego życiu są niezwykle skąpe. Wiadomo, że został biskupem w Myrze (obecnie Demre w Turcji) i że uczestniczył w soborze nicejskim w 325 r. Ze względu na pełnioną przez niego posługę przedstawia się go w stroju biskupim z pastorałem i w mitrze. W ikonach w Kościele wschodnim wyobrażany jest jako biskup z Ewangelią lub krzyżem w dłoni.
„I my go także pokornie wzywamy,
A jako dzieci do Ojca wołamy:
Broń nas i ratuj w wszelakiej potrzebie,
Prosimy ciebie”.


O ile nie zachowało się wiele wiadomości o życiu św. Mikołaja, to legendy o nim są niezwykle liczne. Przypisuje mu się wspomaganie ubogich i potrzebujących. Słynna jest sprawa trzech ubogich dziewcząt, które zamierzały zarobić na wyprawę, uprawiając nierząd. Przejęty tym św. Mikołaj zaopatrzył je w konieczny posag, umożliwiający zamążpójście. Dlatego często przedstawia się go z trzema sakiewkami lub trzema złotymi kulami w dłoniach.
Wstawiennictwu św. Mikołaja przypisywano wiele cudów: uratowanie okrętu w czasie burzy, wybawienie więźnia z arabskiej niewoli, uwolnienie od niesłusznej kary trzech żołnierzy. W Kościele wschodnim znana jest legenda o pewnym Połowcy*, który przez rok przebywał w niewoli u bogatego mieszkańca Kijowa. Po roku człowiek ten postanowił uwolnić jeńca za obietnicę okupu, który Połowca miał dostarczyć po powrocie do domu. Gwarantem umowy stała się ikona św. Mikołaja, którą pokazano jeńcowi przy zawieraniu umowy. Uwolniony z niewoli, powrócił do siebie i zwlekał z zapłaceniem okupu. Św. Mikołaj objawił mu się wówczas trzykrotnie, przypominając o złożonej obietnicy. Przynaglony w ten sposób Połowca zebrał okup i zawiózł go do Kijowa wywiązując się z umowy.
Ze względu na skuteczne wstawiennictwo w rozmaitych sprawach św. Mikołaja uznawano za patrona żeglarzy, piekarzy, kupców, więźniów, jeńców. Był szczególnym opiekunem zwierząt, a także pasterzy. Uważano, że posiada moc odpędzania wilków od stad.

„Przynieś nam z nieba , Mikołaju święty,
Gdy schodzisz do nas dobrocią przejęty,
Chleba radości i wszelkich cnót mnóstwo,
Błogosławieństwo”.

alt
Obecnie św. Mikołaj uznawany jest za patrona darczyńców, ludzi, którzy dzielą się z innymi i ofiarowują drugim dary. W jednej z najstarszych polskich modlitw św. Mikołaja nazywa się „hojnym, a przed ludźmi ukrytym jałmużnikiem”.
Zwyczaj obdarowywania się na pamiątkę św. Mikołaja upowszechnił się w XIII w. Najpierw wprowadzono go w szkołach, gdzie w rocznicę śmierci świętego 6 grudnia wypłacano potrzebującym uczniom zapomogi i stypendia. Z czasem zwyczaj ten rozciągnięto na wszystkie dzieci w szkole. Ze szkół obyczaj ten przeniósł się do rodzin i objął także dorosłych.
Święty Mikołaj traktowany dawniej jako wspomożyciel i opiekun, jest dzisiaj sprowadzany do dziadka chodzącego z workiem prezentów. Tymczasem może być ofiarodawcą nie tylko darów materialnych. W modlitwie do św. Mikołaja jest następujące wezwanie: ”O Panie, w Świętych przedziwny, niechaj tego wielkiego Twego sługi doznajemy opieki w ubóstwie, w potwarzach, w różnych nieszczęściach życia. A nadto , błagamy Cię, Boże, abyś dusze nasze (...) za przyczyną świętego Mikołaja w chwale niebieskiej umieścić raczył”.

*Połowcy, był to koczowniczy lud, zamieszkujący tereny nad morzem Czarnym między dolnym biegiem rzek: Donu, Dniepru i Dniestru. Dokonywali częstych najazdów na Ruś od XI do XIII w.
** teksty modlitw i pieśni i informacje zostały wzięte m.in. z pracy ks. Tadeusza Matrasa, Święty Mikołaj, Kraków 1997

Agnieszka Kastory, Zwiastun Maryi nr 106 (12/2003 r.)Zmieniony: sobota, 11 grudnia 2010 15:39  

Krótka modlitwa

Boże Ojcze, Ty powiedziałeś: Czyńcie sobie ziemię poddaną (por. Rdz 1,28). Wypełniając ten nakaz, człowiek stworzył dzieła wiel­kie i nieprawdopodobne. Dzięki nim może czynić wiele dobra i dzielić się nim z innymi ludźmi. Ale dzieła te, źle wykorzystane, często obracają się przeciwko niemu i niszczą go. Takim wspaniałym dziełem człowieka jest Internet. Dobrze wykorzystany, jest pożytecznym narzędziem; źle wykorzystany może doprowadzić człowieka do zguby.
Proszę Cię, Panie Boże, o łaskę dobrego wykorzystania tego narzędzia. Niech światło Ducha Świętego towarzyszy mi i oświeca mnie, kiedy będę wędrował(-a) po internetowych ścieżkach, abym nigdy nie skierował(-a) swoich kroków w złą stronę i zawsze szukał (-a) w internecie tego, co dobre i piękne.
Aniele Stróżu mój, stój przy mnie i strzeż mnie przed wszelkimi pokusami i niezdrową ciekawością. Prowadź mnie i chroń od złego. Amen.

Statystyki serwisu

Odwiedzin ogółem:
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj:289
mod_vvisit_counterWczoraj:912
mod_vvisit_counterTen tydzień:2078
mod_vvisit_counterPoprzedni tydzień:6313
mod_vvisit_counterTen miesiąc:16857
mod_vvisit_counterPoprzedni miesiąc:22041

Gości on-line: 6
Twoje IP: 54.82.7.231
,
Dziś jest: 21 Lis 2018

Nasz sponsor

Serwis naszej parafii działa na serwerach firmy Online
onlinesc.net


Główna e-Ambona Świadectwa św. Mikołaj