FORMALNA STRONA SAKRAMENTU CHRZTU ŚWIĘTEGO

PRZEZ CHRZEST DOKONUJE SIĘ ODPUSZCZENIE GRZECHU PIERWORODNEGO I WSZYSTKICH GRZECHÓW OSOBISTYCH, NARODZENIE DO NOWEGO ŻYCIA, PRZEZ KTÓRE CZŁOWIEK STAJE SIĘ PRZYBRANYM SYNEM OJCA, CZŁONKIEM CHRYSTUSA, ŚWIĄTYNIĄ DUCHA ŚWIĘTEGO. PRZEZ FAKT PRZYJĘCIA TEGO SAKRAMENTU OCHRZCZONY JEST WŁĄCZONY W KOŚCIÓŁ, CIAŁO CHRYSTUSA, I STAJE SIĘ UCZESTNIKIEM KAPŁAŃSTWA CHRYSTUSA.

Chrzest jest pierwszym (bez tego sakramentu nie mozna przyjąć pozostałych) i najważniejszym sakramentem, bo daje udział w życiu Bożym i mocą Ducha Świętego oczyszcza z wszelkich grzechów, także z grzechu pierworodnego. Ponadto Chrzest włącza nas do wspólnoty wierzących w Chrystusa, czyli do Kościoła.

Rodzice dziecka

Przed Chrztem dziecka rodzice są zobowiązani do wysłuchania nauki przedchrzcielnej. Powinni równiez przystąpić do Sakramentu Pokuty, a podczas Mszy świętej chrzcielnej do Komunii świętej (dotyczy rodziców żyjących w Sakramencie Małżeństwa).

Po udzieleniu Chrztu, rodzice dziecka wdzięczni Bogu i wierni podjetym zadaniom, mają obowiązek zapoczątkowane na Chrzcie nowe życie rozwijać przez:

• chrześcijańskie wychowanie w rodzinie,
  • nauczyć dziecko modlitwy,
  • posyłać na katechizację,
  • przygotować do Bierzmowania,
  • przygotować do uczestnictwa w Eucharystii.

Religijne życie w rodzinie to jest:

• modlitwa,
  • życie sakramntalne rodziców i rodzeństwa (zwłaszcza chrześcijańskie święcenie niedzieli)
  • wzajemna miłość§ chrześcijańska będąca dla dziecka najlepszą szkołą wiary.

Rodzice chrzestni

Odnośnie wyboru rodziców chrzestnych obowiązują następujące przepisy kościelne, które należy uwzględnić przed podjęciem decyzji wyboru ojca i matki chrzestnej.

Rodzicami chrzestnymi mogą być:

1. osoby religijne (wyznania katolickiego), bierzmowane, przystępujące do Sakramentów Świętych, a jeśli są małżonkami, żyjące w sakramentalnym związku małżeńskim,
  2. muszą odznaczać. się wystarczającą dojrzałością do wypełnienia swoich obowiazków (skończony przynajmniej 16 rok życia).

Kościół stawia takie wymagania rodzicom chrzestnym, ponieważ podczas obrzędu Chrztu składają wyznanie wiary we własnym imieniu oraz przyjmują na siebie współodpowiedzialność za chrzescijańskie wychowanie dziecka, zwłaszcza w przypadku, gdy dziecko utraci jedno lub oboje rodziców.

Prosimy rodziców chrzestnych bedących spoza naszej parwfii o przyniesienie od własnego Księdza Proboszcza zaświadczenia potwierdzającego mozliwość pełnienia godności chrzestnego(ej).

Z okazji Chrztu dziecka chrzestni powinni przystapić do Spowiedzi i Komunii świetej. W przyszłości rodzice chrzestni powinni także uczestniczyć w ważniejszych wydarzeniach jego życia (I Komunia święta, Ślub).

W naszej parafii Sakrament Chrztu świętego jest udzielany w każdą II i IV niedzielę miesiąca o godzinie 1130.

Sakrament Chrztu Świętego ustanowił Jezus Chrystus, a jego sprawowanie powierzył wraz z Ewangelią swojemu Kościołowi, gdy nakazał Apostołom: "Idźcie i nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego." (Mt 28,19).

Zmieniony: środa, 19 sierpnia 2009 19:58

Boże mój, czczę Cię we wszystkich stworzeniach, czczę Cię jako jedynego i prawdziwego Stwórcę wszechświata. Ty utrzymujesz go w istnieniu; nic nie mogłoby zaistnieć bez Ciebie i nic nie istnieje jak tylko w Tobie i poprzez Ciebie. Kocham Cię, mój Boże, i chwalę Twój majestat, który bije ze wszystkich Twoich stworzeń. Wszystko, na co patrzę, Boże, wysławia Twoją piękność, tajemniczą i zakrytą przed wzrokiem ludzkim. Ty jesteś we wszystkim i objawiasz swoją doskonałość w każdej rzeczy.

Twoje IP: 54.162.105.6
Dziś jest: 24 Kwi 2018