Parafia pw. Św. Bartłomieja Apostoła w Szczekocinach

 • Zwiększ rozmiar czcionki
 • Domyślny rozmiar czcionki
 • Zmniejsz rozmiar czcionki

Chrzest

Email Drukuj PDF

FORMALNA STRONA SAKRAMENTU CHRZTU ŚWIĘTEGO

PRZEZ CHRZEST DOKONUJE SIĘ ODPUSZCZENIE GRZECHU PIERWORODNEGO I WSZYSTKICH GRZECHÓW OSOBISTYCH, NARODZENIE DO NOWEGO ŻYCIA, PRZEZ KTÓRE CZŁOWIEK STAJE SIĘ PRZYBRANYM SYNEM OJCA, CZŁONKIEM CHRYSTUSA, ŚWIĄTYNIĄ DUCHA ŚWIĘTEGO. PRZEZ FAKT PRZYJĘCIA TEGO SAKRAMENTU OCHRZCZONY JEST WŁĄCZONY W KOŚCIÓŁ, CIAŁO CHRYSTUSA, I STAJE SIĘ UCZESTNIKIEM KAPŁAŃSTWA CHRYSTUSA.

Chrzest jest pierwszym (bez tego sakramentu nie mozna przyjąć pozostałych) i najważniejszym sakramentem, bo daje udział w życiu Bożym i mocą Ducha Świętego oczyszcza z wszelkich grzechów, także z grzechu pierworodnego. Ponadto Chrzest włącza nas do wspólnoty wierzących w Chrystusa, czyli do Kościoła.

Rodzice dziecka

Przed Chrztem dziecka rodzice są zobowiązani do wysłuchania nauki przedchrzcielnej. Powinni równiez przystąpić do Sakramentu Pokuty, a podczas Mszy świętej chrzcielnej do Komunii świętej (dotyczy rodziców żyjących w Sakramencie Małżeństwa).

Po udzieleniu Chrztu, rodzice dziecka wdzięczni Bogu i wierni podjetym zadaniom, mają obowiązek zapoczątkowane na Chrzcie nowe życie rozwijać przez:

 • chrześcijańskie wychowanie w rodzinie,
 • nauczyć dziecko modlitwy,
 • posyłać na katechizację,
 • przygotować do Bierzmowania,
 • przygotować do uczestnictwa w Eucharystii.

Religijne życie w rodzinie to jest:

 • modlitwa,
 • życie sakramntalne rodziców i rodzeństwa (zwłaszcza chrześcijańskie święcenie niedzieli)
 • wzajemna miłość§ chrześcijańska będąca dla dziecka najlepszą szkołą wiary.

Rodzice chrzestni

Odnośnie wyboru rodziców chrzestnych obowiązują następujące przepisy kościelne, które należy uwzględnić przed podjęciem decyzji wyboru ojca i matki chrzestnej.

Rodzicami chrzestnymi mogą być:

 1. osoby religijne (wyznania katolickiego), bierzmowane, przystępujące do Sakramentów Świętych, a jeśli są małżonkami, żyjące w sakramentalnym związku małżeńskim,
 2. muszą odznaczać. się wystarczającą dojrzałością do wypełnienia swoich obowiazków (skończony przynajmniej 16 rok życia).

Kościół stawia takie wymagania rodzicom chrzestnym, ponieważ podczas obrzędu Chrztu składają wyznanie wiary we własnym imieniu oraz przyjmują na siebie współodpowiedzialność za chrzescijańskie wychowanie dziecka, zwłaszcza w przypadku, gdy dziecko utraci jedno lub oboje rodziców.

Prosimy rodziców chrzestnych bedących spoza naszej parwfii o przyniesienie od własnego Księdza Proboszcza zaświadczenia potwierdzającego mozliwość pełnienia godności chrzestnego(ej).

Z okazji Chrztu dziecka chrzestni powinni przystapić do Spowiedzi i Komunii świetej. W przyszłości rodzice chrzestni powinni także uczestniczyć w ważniejszych wydarzeniach jego życia (I Komunia święta, Ślub).

W naszej parafii Sakrament Chrztu świętego jest udzielany w każdą II i IV niedzielę miesiąca o godzinie 1130.

Sakrament Chrztu Świętego ustanowił Jezus Chrystus, a jego sprawowanie powierzył wraz z Ewangelią swojemu Kościołowi, gdy nakazał Apostołom: "Idźcie i nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego." (Mt 28,19).

Zmieniony: środa, 19 sierpnia 2009 19:58  

Krótka modlitwa

Chwała Tobie, który wznosisz się nad horyzontem. Sławią Cię wszystkie ciała niebieskie. Cały świat oddaje Ci chwałę i wznosi radosne okrzyki na Twoją cześć. Chwała Tobie, mówią wszystkie stworzenia. A Ty radujesz się, płynąc na swoim statku. Cieszysz się, Panie i Boże, wszystkim, co stworzyłeś.

Statystyki serwisu

Odwiedzin ogółem:
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj:194
mod_vvisit_counterWczoraj:878
mod_vvisit_counterTen tydzień:5823
mod_vvisit_counterPoprzedni tydzień:6710
mod_vvisit_counterTen miesiąc:15503
mod_vvisit_counterPoprzedni miesiąc:26791

Gości on-line: 11
Twoje IP: 3.84.243.246
,
Dziś jest: 17 Lut 2019

Nasz sponsor

Serwis naszej parafii działa na serwerach firmy Online
onlinesc.net