Parafia pw. Św. Bartłomieja Apostoła w Szczekocinach

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

CECYLIAŃSKI CHÓR MIESZANY

Email Drukuj PDF

"Cecyliański Chór Mieszany" przy parafii św. Bartłomieja w Szczekocinach.Kronikarski skrót wydarzeń:

W roku szkolnym 2013/2014 Chór czynnie uczestniczył w wydarzeniach wspólnoty parafialnej.
- Uroczyście świętowano rocznicę odzyskania Niepodległości w dniu 11 listopada podczas Mszy św. za Ojczyznę.
- 22 listopada, w liturgiczne wspomnienie patronki muzyki sakralnej św. Cecylii modlono się za żyjących i zmarłych chórzystów. Po wieczornej Mszy św. kapłani, siostry zmartwychwstanki i chórzyści spotkali się w domu parafialnym na "herbatce cecyliańskiej".
- 18 grudnia podzieliliśmy się tradycyjnym opłatkiem. Jak każdego roku, miłą atmosferę przywołał śpiew pięknych, polskich kolęd oraz smaczne, wigilijne potrawy.
-W śnieżną, mroźną niedzielę 26 stycznia 2014 r. chórzyści pojechali kolędować w Oleszkach, gdzie szczekociński ziomek, ks. Proboszcz Boguś Koper, przeżywał Jubileusz 25-lecia kapłaństwa. Miłą niespodzianką dla Ks. Jubilata była obecność  seniorki s. Pauli Momot, która przez długie lata pełniła obowiązki zakrystianki w kościele św. Bartłomieja w Szczekocinach, a ks. Boguś, jeszcze jako gorliwy ministrant, chętnie siostrze pomagał. Chór uświetnił swoim śpiewem Sumę i kolędował dla parafian po
Mszy św. Ks. Proboszcz podjął nas na plebanii gorącym, smacznym obiadem. Mimo śnieżnej aury, szczęśliwie wróciliśmy do domów, bezpiecznie dowiezieni przez doświadczonego kierowcę p. Andrzeja Dreja.
- Dnia 2 lutego, po wieczornej Mszy św. Cecyliański Chór Mieszany kolędował w szczekocińskiej świątyni na Pożegnanie Dzieciątka Jezus.
- Święte Triduum Paschalne, jak każdego roku, wymaga szczególnego przygotowania chórzystów do czynnego udziału w Liturgii. Głębokie teksty pieśni pasyjnych oraz adoracja Najśw. Sakramentu przy Grobie Pańskim, wspaniale podprowadzają do przeżywania radości ze Zmartwychwstania Chrystusa Pana. Radosne ALLELUJA wybrzmiało podczas porannej rezurekcji w Niedzielę Wielkanocną.
- 10 maja chórzyści wraz ze scholą dziecięcą pielgrzymowali do Wadowic, Kalwarii i Krakowa, by dziękować za kanonizację św. Jana Pawła II. Dużą atrakcją było zwiedzanie w Wadowicach nowo otwartego Muzeum Jana Pawła II oraz budującego się Centrum Jana Pawła w Łagiewnikach.
- 5 czerwca chór uświetnił swoim śpiewem Mszę św. połączoną z udzieleniem młodzieży gimnazjalnej sakramentu bierzmowania.
- 19 czerwca, przy pięknej słonecznej pogodzie chórzyści uczestniczyli w procesji Bożego Ciała. Przy czterech ołtarzach wykonano responsoria Ks. Gruberskiego.
- 22 czerwca Mszę św. prymicyjną celebrował w naszej świątyni neoprezbiter ks. Damian Wojdyło. Na życzenie Ks. Prymicjanta chór przygotował i wykonał VIII Mszę gregoriańską De Angelis.
- Spotkania chórzystów w kończącym się roku szkolnym zakończyło świętowanie imienin opiekunki i dyrygentki Cecyliańskiego Chóru - s. Magdaleny Bilskiej.

Próby śpiewu w roku szkolnym 2014/2015 odbywają się w każdy piątek po wieczornej Mszy św. Serdecznie zapraszamy osoby chętne, które obdarzone słuchem muzycznym, zechcą dołączyć do naszej grupy parafialnej.


- W miesiącu wrześniu 2012 roku (po przerwie wakacyjnej) rozpoczął działalność chór parafialny. Na pierwszym spotkaniu powitaliśmy s. Magdalenę Bilską, nową dyrygentkę. Nastąpiło wzajemne zapoznanie się siostry z członkami chóru. Ustalone zostały sprawy organizacyjne dotyczące chóru w nowym sezonie. Przystąpiliśmy z radością i optymizmem do pracy, ćwicząc nowy, ambitny repertuar.

-  W październiku otrzymaliśmy propozycję z Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu udziału w Wieczornicy z okazji rocznicy Święta Niepodległości. Ustalono, że chór zaśpiewa wraz z członkami Związku Emerytów i Rencistów. Dołączyło w ten sposób także kilka męskich głosów do chóru. Chórzyści przyjęli nazwę: "Cecyliański Chór Mieszany". Z wielkim zaangażowaniem ćwiczyliśmy piękne pieśni patriotyczne. Koncert w MG Ośrodku Kultury w dniu 10 listopada, a potem w kościele w dniu 11 listopada w połączeniu ze Mszą św. za Ojczyznę, dostarczył wielu wrażeń chórzystom i parafianom. Nagrodzony został pochwałami władz miasta i mieszkańców Szczekocin.

-  W liturgiczne wspomnienie św. Cecylii-patronki muzyki kościelnej, chórów i organistów, ks. Proboszcz Jerzy Miernik celebrował Mszę św. w intencji żyjących i zmarłych chórzystów. Po Liturgii w kościele, nasi kapłani, siostry zmartwychwstanki oraz chórzyści spotkali się w Domu Parafialnym przy" herbatce cecyliańskiej".

- Tradycją są w naszej parafii spotkania opłatkowe poszczególnych grup parafialnych. Chórzyści spotkali się z duszpasterzami i z siostrami w dniu 14 grudnia, aby złożyć sobie świąteczne życzenia, łamiąc się opłatkiem i kolędować przy suto zastawionym stole potrawami wigilijnymi.

- W dniu 20 stycznia 2013 roku Cecyliński Chór Mieszany, wyśpiewał I nagrodę na II Miejsko-Gminnym Przeglądzie Kolęd i Pastorałek w Domu Kultury , w Szczekocinach.

- W roku 2013 przypada 150 rocznica Powstania Styczniowego. Zarząd Stowarzyszenia Miłośników Historii Szczekocin zaprosił chór do udziału w Sympozjum naukowym o Powstaniu Styczniowym. 26 stycznia chór Cecyliański uświetnił sesję naukową pięknymi, patriotycznymi pieśniami z okresu Powstania Styczniowego.

- W święto Matki Bożej Gromnicznej- 2 lutego- chór wraz z Kręgiem Biblijnym przygotował Adorację Żłóbka na pożegnanie Dzieciątka Jezus. Teksty biblijne o Bożym Narodzeniu przeplatane były kolędami i pastorałkami w wykonaniu chóru Cecylańskiego i scholii młodzieżowej "Vox cantantes", a znane i lubiane kolędy śpiewali licznie zebrani w kościele parafianie.

- Następna wspólna z Kręgiem Biblijnym Adoracja odbyła się w Wielki Piątek przy Grobie Pańskim. Chór przewodził Liturgii podczas Triduum Paschalnego, rozpoczynającego Święta Wielkanocne.

 - W dniach 15-18.04. kilkuosobowa grupa chórzystek pojechała z s. Magdaleną na warsztaty muzyczne połączone z rekolekcjami do Ośrodka Rekolekcyjnego "Wyspa".  Ks. Witold Świąder codziennie odprawiał dla rekolektantek Mszę św. udzielając Komunii św. pod dwiema postaciami, chleba i wina; głosił konferencje i prowadził Krąg Biblijny. Wieczorami Gospodarz, grał na gitarze, śpiewając piękne i niezapomniane ballady. S. Magdalena w czasie prób śpiewu ćwiczyła Responsoria na Boże Ciało ks. Gruberskiego. Wyjątkowa atmosfera tego miejsca udzieliła się wszystkim a słoneczna pogoda wzbudziła radość z nadchodzącej wiosny.

Zapraszamy do Galerii, gdzie zamieszczono zdjęcia z pobytu chórzystek na "Wyspie", w uroczym zakątku naszej diecezji.


GALERIA ZDJĘĆ

Zmieniony: środa, 15 października 2014 09:01  

Krótka modlitwa

Wyłaniasz się wspaniały znad krawędzi nieba, O Atonie żyjący, który dałeś początek życiu. Wschodzisz nad horyzontem i napełniasz pięknem całą ziemię. Ty jesteś wielki i piękny, jaśniejesz nad każdym zakątkiem ziemi, Twoje promienie sięgają do granic świata, który stworzyłeś. Jesteś daleko, ale Twoje promienie ogarniają ziemię. Widzą Cię wszyscy, ale nikt nie potrafi dostrzec Twojej drogi. Jak niezliczone są Twoje dzieła! Są one ukryte przed oczami ludzi, Ty jesteś jedynym Bogiem, bez którego nikt nie może istnieć.

Statystyki serwisu

Odwiedzin ogółem:
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj:236
mod_vvisit_counterWczoraj:650
mod_vvisit_counterTen tydzień:3925
mod_vvisit_counterPoprzedni tydzień:4120
mod_vvisit_counterTen miesiąc:14585
mod_vvisit_counterPoprzedni miesiąc:17993

Gości on-line: 16
Twoje IP: 54.156.42.165
,
Dziś jest: 24 Wrz 2017

Nasz sponsor

Serwis naszej parafii działa na serwerach firmy Online
onlinesc.net