Główna Życie parafii Grupy Krąg biblijny Modlitwa Biblią - lectio divina

Modlitwa Biblią - lectio divina

Czytanie duchowne, zwane także z łacińska lectio divina, to forma modlitwy słowem Bożym. Św. Benedykt w swojej Regule zaleca by czytać i rozważać słowo Boże, by powracać do znanych i czytanych fragmentów, by rozsmakować się w Piśmie Świętym. Nie należy do tego czytania podchodzić zbyt intelektualnie. Jego celem nie jest bowiem analiza treści religijnych. Nie należy również popadać w przesadę i traktować go uczuciowo. Celem lectio divina nie jest bowiem również pobudzania sfery emocjonalnej. Celem czytania jest kontemplacja.
Obcowanie z Biblią poprzez odpowiednio i regularnie praktykowane czytanie duchowne może mieć wielki wpływ na nasze życie wewnętrzne. Pierwszą rzeczą jaką powinniśmy mieć na względzie jest to, że to Pan Bóg ofiarował nam swoje słowo, z tej racji należy je postrzegać jako szczególnie uprzywilejowaną przestrzeń spotkania z Nim. Żaden chrześcijanin nie powinien zapominać o tym pełnym miłości i troski liście, który Bóg skierował do każdego z nas. Tak bardzo cenimy sobie wieści od naszych bliskich i przyjaciół, tak wiele mamy różnych form komunikowania z nimi: e-maile, smsy, mmsy itp. Paradoksalnie ludzie - którzy tak wielką wagę przywiązują do stałej łączności z innymi zapominają o Tym, Który nieustannie kieruje do nich swoje słowo. Ponieważ sam Pan chce byśmy Go słuchali, byśmy słyszeli to, co nam chce powiedzieć, podejmując wysiłek lectio divina stajemy się na wzór Marii, o której Pan Jezus powiedział, że "najlepsza cząstkę obrała" (Siostra Bruna od Maryi).

Wierne i cierpliwe kroczenie drogą lectio divina pomaga przemodlić i zgłębić Słowo Boże, aż do całkowitego poddania się jego działaniu, aż do zjednoczenia się z Jezusem, Słowem Wcielonym, który przemienia ludzkie życie i staje się jego Panem. Lectio divina jest też szczególną drogą rozeznawania życiowego powołania: "W świetle i w mocy Słowa Bożego można bowiem odkryć, zrozumieć i pokochać własne powołanie..." (Pastores dabo vobis, 47)

Opuszcza mnie odwaga, serce pustoszeje. Zlituj się, Panie, nad chrześcijaninem, który wątpi, zlituj się nad niewierzącym, który chciałby wierzyć! Zlituj się nad skrępowanym więzami życia, osamotnionym w nocy, której firmamentu nie rozjaśniają już światła antycznej nadziei.

mod_vvisit_counterTen miesiąc:12087

Twoje IP: 54.198.134.32