Główna Życie parafii Grupy Krąg biblijny Modlitwa Biblią - lectio divina

Modlitwa Biblią - lectio divina

Czytanie duchowne, zwane także z łacińska lectio divina, to forma modlitwy słowem Bożym. Św. Benedykt w swojej Regule zaleca by czytać i rozważać słowo Boże, by powracać do znanych i czytanych fragmentów, by rozsmakować się w Piśmie Świętym. Nie należy do tego czytania podchodzić zbyt intelektualnie. Jego celem nie jest bowiem analiza treści religijnych. Nie należy również popadać w przesadę i traktować go uczuciowo. Celem lectio divina nie jest bowiem również pobudzania sfery emocjonalnej. Celem czytania jest kontemplacja.
Obcowanie z Biblią poprzez odpowiednio i regularnie praktykowane czytanie duchowne może mieć wielki wpływ na nasze życie wewnętrzne. Pierwszą rzeczą jaką powinniśmy mieć na względzie jest to, że to Pan Bóg ofiarował nam swoje słowo, z tej racji należy je postrzegać jako szczególnie uprzywilejowaną przestrzeń spotkania z Nim. Żaden chrześcijanin nie powinien zapominać o tym pełnym miłości i troski liście, który Bóg skierował do każdego z nas. Tak bardzo cenimy sobie wieści od naszych bliskich i przyjaciół, tak wiele mamy różnych form komunikowania z nimi: e-maile, smsy, mmsy itp. Paradoksalnie ludzie - którzy tak wielką wagę przywiązują do stałej łączności z innymi zapominają o Tym, Który nieustannie kieruje do nich swoje słowo. Ponieważ sam Pan chce byśmy Go słuchali, byśmy słyszeli to, co nam chce powiedzieć, podejmując wysiłek lectio divina stajemy się na wzór Marii, o której Pan Jezus powiedział, że "najlepsza cząstkę obrała" (Siostra Bruna od Maryi).

Wierne i cierpliwe kroczenie drogą lectio divina pomaga przemodlić i zgłębić Słowo Boże, aż do całkowitego poddania się jego działaniu, aż do zjednoczenia się z Jezusem, Słowem Wcielonym, który przemienia ludzkie życie i staje się jego Panem. Lectio divina jest też szczególną drogą rozeznawania życiowego powołania: "W świetle i w mocy Słowa Bożego można bowiem odkryć, zrozumieć i pokochać własne powołanie..." (Pastores dabo vobis, 47)

Błogosławieni, którzy wytrwają w pokoju, gdyż przez Ciebie, Najwyższy, będą uwieńczeni. Pochwalony bądź, Panie, przez siostrę naszą, śmierć cielesną, której żaden człowiek żywy ujść nie może; biada tym, co konają w grzechach śmiertelnych; błogosławieni, którzy znajdą się w Twej najświętszej woli; Bowiem śmierć wtóra zła im nie uczyni. Chwalcie i błogosławcie Pana, i czyńcie Mu dzięki, i służcie Mu z wielką pokorą.

mod_vvisit_counterPoprzedni miesiąc:20943

Twoje IP: 54.224.108.238