Główna Życie parafii Grupy Koło różańcowe Krótka historia powstania różańca

Krótka historia powstania różańca

Zdrowaś Maryjo, najważniejsza modlit­wa w różańcu, wyrosła z Ewangelii. Złożyły sie na nią słowa anioła Gabriela: "Bądź pozdrowiona, pełna łaski, Pan z Tobą" (Łk 1,28) i słowa Św. Elżbiety: "Błogosławione jesteś między niewiastami i błogosławiony owoc Twojego łona" (Łk 1,42).

We wczes­nym chrześcijaństwie często ją powtarzano. W XIII w. dodano imię Jezus, z którym Maryja związana była ściśle jako Matka. Na przełomie XV/XVI w. dołączono prośbę: "Święta Maryjo, Matko Boża... Do wielo­krotnego powtarzania Ojcze nasz i Zdrowaś, w ciągu średniowiecza dołączano rozważa­nie tajemnic z życia Jezusa i Maryi.

W XIV w. synody dodały Wierzę w Boga. Te trzy modlitwy traktowano jako formułę wiary, podstawowy katechizm. Długi i złożony proces kształtowania się modlitwy różańco­wej, otrzymał swój dzisiejszy kształt na po­czątku XV w. w klasztorze kartuzów w Trewirze. Tam w każdym Zdrowaś po Jezus do­łączano zdanie zawierające tajemnicę z ży­cia Jezusa i Maryi. Podzielono też różaniec na dziesiątki, złożone z Ojcze nasz i 10 Zdrowaś z tajemnicami. Liczba tajemnic, opartych na Piśmie św. doszła do 150.

Pod koniec XIV w. dominikanie zredukowali ilość rozważanych tajemnic do 15, dzieląc je na 3 części: radosną, bolesną i chwalebną. W XVI w. różaniec poprzedzono wyzna­niem wiary i po każdej dziesiątce dodano Chwała Ojcu. Po wyznaniu wiary dodano Ojcze nasz oraz 3 Zdrowaś na uproszenie cnót Boskich: wiary, nadziei i miłości. W tej formie różaniec zatwierdził pap. św. Pius V.

Stowarzyszenie Żywego Różańca założyła Paulina M. Jaricot w 1826 r. w Lyo­nie. Składa się ono z 15-osobowych grup, zwanych różami. Na czele stoi zelator. Każ­dy członek Róży odmawia codziennie jedną dziesiątkę różańca, co łącznie daje cały różaniec.

Żywy Różaniec zatwierdził Grze­gorz XVI w 1832 r. Opiekę nad nim Pius IX w 1877 r. powierzył przełożonemu general­nemu dominikanów. Celem Żywego Różań­ca jest propagowanie kultu Jezusa i Maryi, umacnianie wiary, leczenie nędzy moralnej, walka z szatanem, szerzenie pokoju, naby­wanie cnót chrześcijańskich.

Zmieniony: środa, 16 września 2009 09:56

Wyłaniasz się wspaniały znad krawędzi nieba, O Atonie żyjący, który dałeś początek życiu. Wschodzisz nad horyzontem i napełniasz pięknem całą ziemię. Ty jesteś wielki i piękny, jaśniejesz nad każdym zakątkiem ziemi, Twoje promienie sięgają do granic świata, który stworzyłeś. Jesteś daleko, ale Twoje promienie ogarniają ziemię. Widzą Cię wszyscy, ale nikt nie potrafi dostrzec Twojej drogi. Jak niezliczone są Twoje dzieła! Są one ukryte przed oczami ludzi, Ty jesteś jedynym Bogiem, bez którego nikt nie może istnieć.

Twoje IP: 3.84.243.246
Dziś jest: 17 Lut 2019