Parafia pw. Św. Bartłomieja Apostoła w Szczekocinach

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Główna e-Ambona Kazania wniebowstąpienie

wniebowstąpienie

Email Drukuj PDF

altOd czasu, kiedy Jezus rozstał się ze swoimi uczniami i został uniesiony do nieba, na niebie wiele się zmieniło.

Nasz świat je „odczarował”, „zdesakralizował”. Astronauci je zdobyli, astrofizycy przebadali.

Nawet kaznodzieje, mówiąc dużo i często byle jak, głoszą niebo nudne, abstrakcyjne, nieatrakcyjne, byle jakie. Kiedyś wyglądało to inaczej.

Dla człowieka, dla którego świat był jedynie „łez padołem”, malowano na sklepieniach i ścianach katedr bardzo konkretne obrazy nieba. Stały się one jednak nieczytelne, nieprzydatne i nieaktualne dla dzisiejszego człowieka, który uporczywie próbuje tworzyć niebo na ziemi.


Czy wobec tego mogą się nam do czegoś przydać biblijne obrazy królestwa Bożego? To proste obrazy. Głodnym Jezus ukazuje obraz uczty, dla biednych maluje obraz skarbu ukrytego w roli, a przed samotnymi i odrzuconymi stawia obraz godów weselnych. Mówi o zakwaszonym cieście i ziarnku gorczycy. Po co jednak nam, sytym, obraz uczty? W naszym świecie nikt nie szuka skarbu w roli, bo perły można znaleźć łatwo u jubilera, i nikt nie używa już zakwasu, są przecież drożdże. Obraz nieba w naszej wyobraźni jest raczej bezbarwny i niemal pusty. Zupełnie tak, jakbyśmy nie mieli już żadnych niespełnionych marzeń, pytań, na które trzeba znaleźć odpowiedź, żadnych nadziei, pragnień i oczekiwań. Nasze dzisiejsze niebo przypomina raczej niedokończone obrazy, symfonie i historie. Niebo znaczy dla nas: mniej wojen na świecie i mniej konfliktów we własnym domu; więcej radości niż wesołości, więcej przyjaciół niż znajomych, więcej wolnego czasu niż stresu.

„Każdy żyje w swoim świecie”, mówi N. Lohfink, „i wierzy, że zabierze go do nieba, do Boga”.

Słowo niebo próbuje wyrazić to co niewyobrażalne, próbuje opisać to, co nie daje się opisać. Ale przede wszystkim chce nam ono powiedzieć, że koniec jest początkiem. Niebo to miejsce i chwila, w której Bóg bierze nas w swoje ramiona. Niebo to tam, gdzie nie ma pożegnań. Niebo to „świąteczna uczta bez bilecików z nazwiskami na stole” (B. Kaut). Nieba nie da się wyrazić ludzkimi słowami – wyraża je tylko jedno Słowo, którym jest Bóg. On sam jest niebem. Zatem: być w niebie znaczy być w dobrych rękach. A tego przecież już tu i teraz doświadczamy. Bóg dotrzymuje Słowa. Bóg sam wystarcza. Dlaczego więc stoimy i wpatrujemy się w niebo?

 

 

Krótka modlitwa

Gdy patrzę na Twe niebo, dzieło Twych palców, księżyc i gwiazdy, któreś Ty utwierdził: czym jest człowiek, że o nim pamiętasz, i czym syn człowieczy, że się nim zajmujesz? Uczyniłeś go niewiele mniejszym od istot niebieskich, chwałą i czcią go uwieńczyłeś. Obdarzyłeś go władzą nad dziełami rąk Twoich.

Statystyki serwisu

Odwiedzin ogółem:
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj:121
mod_vvisit_counterWczoraj:687
mod_vvisit_counterTen tydzień:2588
mod_vvisit_counterPoprzedni tydzień:4700
mod_vvisit_counterTen miesiąc:12171
mod_vvisit_counterPoprzedni miesiąc:18206

Gości on-line: 12
Twoje IP: 54.92.163.105
,
Dziś jest: 19 Paź 2018

Nasz sponsor

Serwis naszej parafii działa na serwerach firmy Online
onlinesc.net


Główna e-Ambona Kazania wniebowstąpienie