Parafia pw. Św. Bartłomieja Apostoła w Szczekocinach

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Główna e-Ambona Polecamy Pielgrzymka zjednoczyła Kielce

Pielgrzymka zjednoczyła Kielce

Email Drukuj PDF

Rozmowa z ks. Leszkiem Skorupą,

dyrektorem Wydawnictwa Jedność i Radia Plus Kielce.

alt

Uczestniczył ksiądz w przygotowaniach wizyty Jana Pawła II w Kielcach…
– Byłem młodym księdzem, który dopiero zaczynał pracę duszpasterską. Dla mnie kwestia przygotowań stanowiła ogromne wyzwanie. rok przed wizytą zaczęliśmy wydawać biuletyn diecezjalny z programem duszpasterskim, przygotowującym diecezjan do wizyty papieskiej. Później, wspólnie z ks. prof. Danielem Olszewskim, ze strony Kościoła odpowiadaliśmy za zorganizowanie biura prasowego oraz techniczne nagłośnienie lotniska w Masłowie, na którym odbywała się Msza Święta. Na początku lat 90. technika nie była jeszcze tak doskonała, a do tego dochodziły zapóźnienia Polski, odziedziczone po poprzednim systemie. Borykaliśmy się więc z problemami, które dziś wydają się nie do pomyślenia. Na przykład musieliśmy wymieniać gniazdka telefoniczne, bo do naszych nie pasował sprzęt zachodnich dziennikarzy. Nikt w regionie nie posiadał doświadczenia w organizacji tak ogromnego przedsięwzięcia.


Ksiądz miał wtedy jako jeden z pierwszych telefon komórkowy.
– Jeśli tak można nazwać to urządzenie, które na czas organizacji wizyty wypożyczyła mi Telekomunikacja Polska. Było ono tak duże, że zajmowało całe tylne siedzenie w „maluchu”. rozmowy przez nie łączyła telefonistka. Patrząc na telefony, które mamy dziś, widać, jak wielki skok cywilizacyjny nastąpił w ciągu tych 20 lat.

Jak wyglądało centrum prasowe?
– Mieściło się ono w „okrąglaku”, w Urzędzie wojewódzkim. wybudowaliśmy specjalne boksy prasowe z możliwością podłączenia niezbędnych urządzeń. Duże agencje światowe przyjechały ze swoim sprzętem, a od nas przede wszystkim wymagano zapewnienia międzynarodowej łączności. Specjalny kanał do transmisji danych miał wówczas tylko exbud, który oczywiście umożliwił korzystanie z niego, ale całe zestawienie łączy stanowiło dość skomplikowane przedsięwzięcie. wykonywali je technicy z Telekomunikacji Polskiej. ciekawostką tamtych czasów może być na przykład sposób, w jaki przesyłano zdjęcia. Otóż rolki z filmami przewozili do Warszawy… motocykliści. choć reuters posiadał urządzenie przypominające dzisiejszy skaner, jednak była to wówczas absolutna nowość. Standard stanowiła maszyna do pisania.

Jakie emocje towarzyszyły przygotowaniom?
– To była mieszanka wszelkich możliwych emocji, począwszy od lęku, kończąc na zmęczeniu. znam ludzi, którzy wtedy pracowali bez snu przez trzy doby.
Ksiądz też do nich należał?
– (Śmiech) Mnie też się to zdarzyło. chwała Bogu, że się wszystko udało, wiedzieliśmy, za jak ważną rzecz odpowiadamy. Jeśli coś w centrum prasowym by zawiodło, to łatwo sobie wyobrazić, jak potraktowaliby nas dziennikarze. Jak organizacja papieskiej wizyty w Kielcach zostałaby przedstawiona na forum międzynarodowym. Stres był więc ogromny.

Jakie wspomnienia zostały po latach?
– Przygotowanie papieskiej pielgrzymki zjednoczyło miasto. Pamiętam ten entuzjazm i zaangażowanie: kieleckich urzędników na czele z wojewodą Józefem Płoskonką, przedsiębiorców oraz zwykłych ludzi. Każdy chciał mieć w tym swój udział i każdy chciał swoje zadanie wykonać jak najlepiej. To było doświadczenie rodzącej się wspólnoty, które nauczyło mnie zaufania do ludzi i powierzania im obowiązków. Przyjaźnie, które wtedy zawarłem z wieloma osobami, podtrzymuję do dziś.
Dziękuję za rozmowę.
Katarzyna Bernat – TYGODNIK KIELCE PLUS

Zmieniony: sobota, 04 czerwca 2011 10:47  

Krótka modlitwa

Kto patrzy z nadzieją, widzi piękno niebieskich pól spowitych cieniem nocy. Boże mój, w tych odludnych przestrzeniach wzrok mój odnajduje cuda Twojej obecności i podąża za nimi! Podziwiam, Panie, iskrzące się gromady gwiazd, obracające się na Twoje skinienie: wszystko śpiewa na Twoją cześć. I kimże jestem ja, Boże słońca i gwiazd, by Cię chwalić? Atomem we wszechświecie, chwilą w wieczności, cieniem, który przemija i nic po nim nie zostaje.

Statystyki serwisu

Odwiedzin ogółem:
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj:511
mod_vvisit_counterWczoraj:1027
mod_vvisit_counterTen tydzień:5067
mod_vvisit_counterPoprzedni tydzień:5590
mod_vvisit_counterTen miesiąc:12548
mod_vvisit_counterPoprzedni miesiąc:24480

Gości on-line: 18
Twoje IP: 52.91.185.49
,
Dziś jest: 16 Gru 2018

Nasz sponsor

Serwis naszej parafii działa na serwerach firmy Online
onlinesc.net


Główna e-Ambona Polecamy Pielgrzymka zjednoczyła Kielce