Główna e-Ambona Katecheza w szkole Ludzie zarażeni złem boją się Syna Bożego

Ludzie zarażeni złem boją się Syna Bożego

Ludzie zarażeni złem boją się Syna Bożego

[Komentarz do Ewangelii: Dwaj opętani (Mt 8,28-34*)]

Fragment z Ewangelii św. Mateusza obrazuje nam: z jednej strony wielkość Jezusa, a z drugiej małość natury człowieka.

Jezus zatrzymuje się nad duszami opętanych ludzi, ich zniewolenie przez szatana było bardzo duże. Świadczy o tym duże stado świń, w które wszedł szatan i zginęły w falach jeziora.

Odczuwamy strach, gdy coś kojarzy się ze złem. To właśnie ten lęk sprawia, że serce mocniej bije, myślimy o najgorszym, wyobrażamy sobie, że pod postacią naszego strachu kryje się szatan. Gdy jest ciemno, gdy jesteśmy sami w pokoju, natychmiast zaczynamy się bać, gdyż ciemność kojarzona jest ze złem. Gdy natomiast uklękniemy, odmówimy modlitwę i będziemy ją powtarzać dzień w dzień – strach mija a pojawia się obecność Boga. On chroni nas, gdy tylko pozwolimy Mu na to. Gdy coś związane jest ze złem, sprawia, że odczuwamy niepokój, nie chcemy, by coś nam się stało, dlatego modlimy się. Wierzymy, że poprzez modlitwę jednoczymy się z Bogiem, oddajemy Mu hołd, a On nam się odwdzięcza dając nam spokój ducha i pomaga przezwyciężyć strach. Człowiek, który grzeszy świadomie boi się spotkania z Bogiem. Wie, że jest On wszechmocny, może wszystko. Wie też, że postępujemy grzesznie i boimy się kary, która nas za to czeka.

Lęk pojawia się, jeśli coś nam już nie wyszło. Boimy się spróbować ponownie nie chcąc rozczarowania. Obawiamy się samotności, że bliskim coś się stanie, zostaniemy sami. Boimy się, że nie poradzimy sobie bez pomocy osób otaczających nas na co dzień.

Katarzyna Papaj, 3b

*

28 Gdy przybył na drugi brzeg do kraju Gadareńczyków, wybiegli Mu naprzeciw dwaj opętani, którzy wyszli z grobów, bardzo dzicy, tak że nikt nie mógł przejść tą drogą. 29 Zaczęli krzyczeć: «Czego chcesz od nas, , Synu Boży? Przyszedłeś tu przed czasem dręczyć nas?» 30 A opodal nich pasła się duża trzoda świń. 31 Złe duchy prosiły Go: «Jeżeli nas wyrzucasz, to poślij nas w tę trzodę świń!» 32 Rzekł do nich: «Idźcie!» Wyszły więc i weszły w świnie. I naraz cała trzoda ruszyła pędem po urwistym zboczu do jeziora i zginęła w falach. 33 Pasterze zaś uciekli i przyszedłszy do miasta rozpowiedzieli wszystko, a także zdarzenie z opętanymi. 34 Wtedy całe miasto wyszło na spotkanie Jezusa; a gdy Go ujrzeli, prosili, żeby odszedł z ich granic. (Mt 8)

Błogosławię Pana, bo oświeca mój umysł: przez ogrom cierpienia sprawiedliwych, przez radość wiele razy nieoczekiwaną, przez nadzieję na początku każdego dnia; niemożliwe, aby Nicość była ostatecznym celem człowieka; niemożliwe wyobrazić sobie, jaki naprawdę jesteś, mój Panie: choć nieznany, właśnie Ty jesteś naszym jedynym przeznaczeniem.

Twoje IP: 54.227.6.156
Dziś jest: 18 Sty 2018