Parafia pw. Św. Bartłomieja Apostoła w Szczekocinach

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Główna e-Ambona Katecheza w szkole Miejsca, w których cuda spełniają się regularnie

Miejsca, w których cuda spełniają się regularnie

Email Drukuj PDF

Miejsca, w których cuda spełniają się regularnie.

[Komentarz do Ewangelii: Uzdrowienie chromego nad sadzawką (J 5,1-18*)]

 

 

Chciałabym zacząć od interpretacji słowa „cud”. Cud jest zjawiskiem niewytłumaczalnym za pomocą nauki, w religiach interpretowane jako ingerowanie (sacrum) w ziemską rzeczywistość. Jest wiele miejsc, w których dzieją się cuda, które wprawiają nas w zachwyt, budzą strach lub też umacniają wiarę.

 

Takimi miejscami jest na przykład miasto Lourdes, gdzie regularnie objawia się Maryja, czy też miasto Mina, położone ok. 5km. Od Mekki, gdzie co roku gromadzi się kilka milionów pielgrzymów. Ja jednak chciałabym nieco inaczej podejść do tego zagadnienia. Może wielu ludzi tak tego nie postrzega, jednakże dla mnie miejsca, gdzie cuda spełniają się regularnie, to miejsca, które nas otaczają. Świetnym przykładem takiego miejsca jest szpital. Oczywistym jest, że ludzie o ogromnej wierze, modlący się do Boga o zdrowie, mają wielką szansę na cudowne uzdrowienie. Jednakże dzięki wspaniale wykwalifikowanym lekarzom niemalże codziennie ratowane jest ludzkie życie – to prawdziwe cuda. Kiedy jednak lekarze nie SA w stanie pomóc, pozostaje wiara i modlitwa. Przykładem jest pani Elżbieta nieuleczalnie chora na raka. Od pewnego księdza usłyszała, że modlitwy wznoszone do Boga podczas sumy mają ogromną siłę. Pani Elżbieta zawzięcie modliła się i… wyzdrowiała. Ten cud odmienił jej życie. Cuda dzieją się wokół nas, nie muszą to być cuda tak ogromne jak czynił Jezus, które do tej pory zapierają dech w piersiach. Nawet najdrobniejsze rzeczy, dla niektórych ludzi, mogą być prawdziwymi cudami.

 

Innym przykładem takiego miejsca jest szkoła, gdzie zdaniem uczniów, cuda zdarzają się każdego dnia. Dla nich „cudem” może być nawet bardzo dobrze napisana klasówka, do której uczeń wcale się nie przygotował. Od jednego z moich rówieśników usłyszałam: „To jakiś cud, że zdałem tę maturę”. Niektórzy przygotowują się całymi miesiącami do tego ważnego egzaminu, inni natomiast liczą na łut szczęścia. Dla tych zdana matura jest cudem.

 

Moim zdaniem cud można interpretować na wiele sposobów, dla każdego oznacza on co innego. Większość postrzega to jako uzdrowienia, objawienia św. postaci lub wskrzeszenia czynione przez Jezusa.

 

Cuda dzieją się dookoła nas, na całym świecie, w naszych domach, na ulicach. Należy je tylko dostrzec i uwierzyć.

 alt

Anna Starczewska, 3B

 __________________________________

*

1 Potem nastąpiło święto żydowskie i Jezus udał się do Jerozolimy. 2 W Jerozolimie zaś znajduje się sadzawka Owcza, nazwana po hebrajsku Betesda*, zaopatrzona w pięć krużganków. 3 Wśród nich leżało mnóstwo chorych: niewidomych, chromych, sparaliżowanych*, 4 Anioł bowiem zstępował w stosownym czasie i poruszał wodę. A kto pierwszy wchodził po poruszeniu się wody, doznawał uzdrowienia niezależnie od tego, na jaką cierpiał chorobę>. 5 Znajdował się tam pewien człowiek, który już od lat trzydziestu ośmiu cierpiał na swoją chorobę. 6 Gdy Jezus ujrzał go leżącego i poznał, że czeka już długi czas, rzekł do niego: «Czy chcesz stać się zdrowym?» 7 Odpowiedział Mu chory: «Panie, nie mam człowieka, aby mnie wprowadził do sadzawki, gdy nastąpi poruszenie wody. Gdy ja sam już dochodzę, inny wchodzi przede mną». 8 Rzekł do niego Jezus: «Wstań, weź swoje łoże i chodź!» 9 Natychmiast wyzdrowiał ów człowiek, wziął swoje łoże i chodził.
Jednakże dnia tego był szabat.
10 Rzekli więc Żydzi do uzdrowionego: «Dziś jest szabat, nie wolno ci nieść twojego łoża». 11 On im odpowiedział: «Ten, który mnie uzdrowił, rzekł do mnie: Weź swoje łoże i chodź». 12 Pytali go więc: «Cóż to za człowiek ci powiedział: Weź i chodź?» 13 Lecz uzdrowiony nie wiedział, kim On jest; albowiem Jezus odsunął się od tłumu, który był w tym miejscu.
14 Potem Jezus znalazł go w świątyni i rzekł do niego: «Oto wyzdrowiałeś. Nie grzesz już więcej, aby ci się coś gorszego nie przydarzyło». 15 Człowiek ów odszedł i doniósł Żydom, że to Jezus go uzdrowił. 16 I dlatego Żydzi prześladowali Jezusa, że to uczynił w szabat*. 17 Lecz Jezus im odpowiedział: «Ojciec mój działa aż do tej chwili i Ja działam». 18 Dlatego więc usiłowali Żydzi tym bardziej Go zabić, bo nie tylko nie zachowywał szabatu, ale nadto Boga nazywał swoim Ojcem, czyniąc się równym Bogu. (J 5)

 

Krótka modlitwa

Pochwalony bądź, Panie, przez brata naszego, ogień, którym oświecasz noc, a on jest piękny i radosny, i silny, i mocny. Pochwalony bądź, Panie, przez siostrę naszą, matkę ziemię, która nas żywi i chowa, i rodzi różne owoce z barwnymi kwiaty i zioły. Pochwalony bądź, Panie, przez tych, co przebaczają dla miłości Twojej i znoszą słabość i utrapienie.

Statystyki serwisu

Odwiedzin ogółem:
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj:289
mod_vvisit_counterWczoraj:912
mod_vvisit_counterTen tydzień:2078
mod_vvisit_counterPoprzedni tydzień:6313
mod_vvisit_counterTen miesiąc:16857
mod_vvisit_counterPoprzedni miesiąc:22041

Gości on-line: 6
Twoje IP: 54.82.7.231
,
Dziś jest: 21 Lis 2018

Nasz sponsor

Serwis naszej parafii działa na serwerach firmy Online
onlinesc.net


Główna e-Ambona Katecheza w szkole Miejsca, w których cuda spełniają się regularnie