Parafia pw. Św. Bartłomieja Apostoła w Szczekocinach

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Główna e-Ambona Polecamy "Świt czyli opowieść o wampirze"

"Świt czyli opowieść o wampirze"

Email Drukuj PDF

alt„Świt, czyli opowieść o wampirze” - to tytuł sztuki teatralnej, której premiera odbyła się 7 grudnia w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach. Twórcami i aktorami spektaklu są sami klerycy. - Przedstawienie dwóch światów, dobra i zła, jest rzeczą bardzo ważną, gdy kontemplujemy Niepokalane Poczęcie Maryi - mówił po premierze bp kielecki Kazimierz Ryczan.


Sztuka w reżyserii ks. Stefana Radziszewskiego jest przestrogą przed mroczną stroną natury ludzkiej, z której wyłania się zło i okrucieństwo. Powstała na kanwie „Historii cmentarnych” Borysa Akunina. Adaptacji tekstu dokonał Marcin C. Słoń.

Reżyser zabiera widzów w podróż lotem linii Vampiria Skay. Groteska i komedia jest jednak tylko artystyczną prowokacją. Aktorzy w spektaklu przekonują, że za krwiożerczymi bestiami stajemy czasem my sami, omotani złem. Motyw podróży przedstawiony został dwojako: z jednej strony jest to dosłowna podróż nieuczciwego handlarza dziełami sztuki do Paryża ze swoim wspólnikiem przez Moskwę, Londyn i Kielce.Druga podróż ma wymiar symboliczny: pokazuje drogę przeistaczania się człowieka w krwiożerczą bestię, siejącą zniszczenie. Najpierw bohater dopuszcza się finansowych oszustw, potem flirt ze złem przybiera bardziej niebezpieczny obraz. Owładnięty żądzą posiadania szmaragdu ukrytego w grobie Oskara Wilde`a, gotów jest nawet posunąć się do zbrodni, byle osiągnąć swój cel. Znamienny jest chichot niewidzialnych, choć wyczuwalnych złych duchów - wampirów.

Aktorzy przekonują, że pod „wampirzym” płaszczem kryje się ważna idea. „Ten wyrzut sumienia, który przebija przez groteskę spektaklu i powinien pozostać w naszym sercu, dawać asumpt, niepokoić, przyczynić się do refleksji o prawdziwej naturze człowieka – mówią na zakończenie spektaklu.

- Przedstawienie dwóch światów dobra i zła jest rzeczą bardzo ważną, kiedy medytujemy Niepokalane Poczęcie Najświętszej Maryi Panny. Człowiek, który oczekuje na Boże Narodzenie, identyfikujący się z historią zbawienia wie, że przy betlejemskim żłóbku nie było miejsca na złe duchy - mówił po premierze bp Kazimierz Ryczan. Życzył klerykom, „by zawsze mieli okazję pokazywania rzeczy pięknych, wdzięcznych i bożych”. Wraz z ordynariuszem sztukę obejrzeli m.in. bp Kazimierz Gurda oraz wykładowcy seminarium i liczni mieszkańcy Kielc.

Klerycy dziękowali osobom, które pomogły im w realizacji sztuki: aktorom Teatru Stefana Żeromskiego, s. Alinie Furczyk, polonistce z Zespołu Szkół Sióstr Nazaretanek, Piotrowi Kopińskiemu za przygotowanie podkładu muzycznego i rektorowi WSD ks. Władysławowi Sowie.

------------------------------------------------

inne recenzje: http://www.echodnia.eu/apps/pbcs.dll/article?AID=/20101208/KULTURA04/147668906


Zmieniony: poniedziałek, 17 stycznia 2011 00:31  

Krótka modlitwa

Gdziekolwiek idę, Ty! Gdziekolwiek się zatrzymam, Ty! Tylko Ty, wszędzie Ty, zawsze Ty! Gdy wszystko mi sprzyja, Ty! Gdy się boję, Ty! Tylko Ty, wszędzie Ty, zawsze Ty! Niebo Ty, ziemia Ty, w górze Ty, blisko Ty, Gdziekolwiek się zwrócę, gdziekolwiek spojrzę, tylko Ty, wszędzie Ty, zawsze Ty! Ty, Ty, Ty!

Statystyki serwisu

Odwiedzin ogółem:
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj:121
mod_vvisit_counterWczoraj:687
mod_vvisit_counterTen tydzień:2588
mod_vvisit_counterPoprzedni tydzień:4700
mod_vvisit_counterTen miesiąc:12171
mod_vvisit_counterPoprzedni miesiąc:18206

Gości on-line: 12
Twoje IP: 54.92.163.105
,
Dziś jest: 19 Paź 2018

Nasz sponsor

Serwis naszej parafii działa na serwerach firmy Online
onlinesc.net


Główna e-Ambona Polecamy "Świt czyli opowieść o wampirze"