Główna e-Ambona Historia Naszego Kościoła Kaplica świętego Antoniego

Kaplica świętego Antoniego

Z przekazów historycznych wynika, że w Szczekocinach na Za­rzeczu (tzn. za rzeką Pilicą) stal kościół św. Antoniego. Gdy uległ zniszczeniu, na jego miejscu wystawiono kaplicę. Kiedyś chowano tam zmarłych, o czym świadczą liczne kości, które znaleziono przy wybieraniu fundamentów. W 1898 r. powstał projekt wystawienia w tym miejscu murowanego kościoła. Wykonaniem projektu zajęli się: ks. Antoni Bożek, miejscowy wikariusz i Jan Krawczyński. W 1899 r. ks. prob. Tomasz Włodek poświęcił fundament, a 25IV 1905 r. ks. Lucjan Nowicki poświęcił już kaplicę przy udziale licznej lud­ności z okolicy. Kaplicę odwiedził także w 1914 r. w czasie wizyty kanonicznej ks. bp Augustyn Łosiński i sprawował w niej Mszę Św.

Mieszkańcy Szczekocin, a przede wszystkim ulic sąsiadujących z kaplicą św. Antoniego, podjęli się w czasie wakacji remontu tego obiektu. Prace objęły: wymianę dachu, malowanie wnętrza, wymia­nę instalacji elektrycznej, montaż wszystkich płytek, uporządkowanie otoczenia. Wkrótce zostaną zakupione nowe krzesła i zainstalowa­ne nowe nagłośnienie. Dużą część prac wykonała nieodpłatnie kilkunastoosobowa grupa mieszkańców, a zakup materiałów i sprzętu był możliwy dzięki ofiarnej zbiórce parafian i pomocy sponsorów.

W czasie tegorocznych uroczystości odpustowych w Szczekoci­nach w dniu św. Bartłomieja, w kaplicy św. Antoniego była sprawo­wana Msza św. z udziałem ks. prob. Jerzego Miernika, ks. Tadeusza Jarmundowicza i ks. Stanisława Pytlawskicgo, który dokonał po­święcenia odnowionej kaplicy. W homilii ks. Pytlawski z uznaniem mówił o pracy rodaków i wspominał kaplicę z czasów swojego dzie­ciństwa. Ks. prob. J. Miernik podziękował wszystkim parafianom za trud i szybkie tempo prac remontowych. Podziękowania szcze­gólne były skierowane na ręce ks. Jarmundowicza oraz panów Je­rzego Lisowskiego i Antoniego Wojciechowskiego, którzy kiero­wali całością prac.

Zmieniony: poniedziałek, 14 czerwca 2010 08:48

Mój Boże, przychodzę do Ciebie ze wszystkimi moimi nieszczęściami, które pokryty ranami moje ciało i ze wszystkimi moimi grzechami, które swoim ciężarem przygniatają mi duszę... Panie, jeśli masz mi pomóc, na co czekasz? Sam sobie nie poradzę. Jestem zbyt słaby. Czas, abyś przyszedł. Nie pozwól, aby Zły zajął Twoje miejsce w moim sercu. Nie pozwól się stąd usunąć, Panie! Jeśli mnie opuścisz, on wejdzie na Twoje miejsce. Nie dopuść, by mnie pochłonął. Nie jest mi zbyt bliski, zapewniam Cię. Pamiętaj, że ja mogłem Cię kochać.

mod_vvisit_counterPoprzedni miesiąc:20452

Twoje IP: 23.20.236.61