Parafia pw. Św. Bartłomieja Apostoła w Szczekocinach

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Główna e-Ambona Historia Naszego Kościoła Kaplica świętego Antoniego

Kaplica świętego Antoniego

Email Drukuj PDF

Z przekazów historycznych wynika, że w Szczekocinach na Za­rzeczu (tzn. za rzeką Pilicą) stal kościół św. Antoniego. Gdy uległ zniszczeniu, na jego miejscu wystawiono kaplicę. Kiedyś chowano tam zmarłych, o czym świadczą liczne kości, które znaleziono przy wybieraniu fundamentów. W 1898 r. powstał projekt wystawienia w tym miejscu murowanego kościoła. Wykonaniem projektu zajęli się: ks. Antoni Bożek, miejscowy wikariusz i Jan Krawczyński. W 1899 r. ks. prob. Tomasz Włodek poświęcił fundament, a 25IV 1905 r. ks. Lucjan Nowicki poświęcił już kaplicę przy udziale licznej lud­ności z okolicy. Kaplicę odwiedził także w 1914 r. w czasie wizyty kanonicznej ks. bp Augustyn Łosiński i sprawował w niej Mszę Św.

Mieszkańcy Szczekocin, a przede wszystkim ulic sąsiadujących z kaplicą św. Antoniego, podjęli się w czasie wakacji remontu tego obiektu. Prace objęły: wymianę dachu, malowanie wnętrza, wymia­nę instalacji elektrycznej, montaż wszystkich płytek, uporządkowanie otoczenia. Wkrótce zostaną zakupione nowe krzesła i zainstalowa­ne nowe nagłośnienie. Dużą część prac wykonała nieodpłatnie kilkunastoosobowa grupa mieszkańców, a zakup materiałów i sprzętu był możliwy dzięki ofiarnej zbiórce parafian i pomocy sponsorów.

W czasie tegorocznych uroczystości odpustowych w Szczekoci­nach w dniu św. Bartłomieja, w kaplicy św. Antoniego była sprawo­wana Msza św. z udziałem ks. prob. Jerzego Miernika, ks. Tadeusza Jarmundowicza i ks. Stanisława Pytlawskicgo, który dokonał po­święcenia odnowionej kaplicy. W homilii ks. Pytlawski z uznaniem mówił o pracy rodaków i wspominał kaplicę z czasów swojego dzie­ciństwa. Ks. prob. J. Miernik podziękował wszystkim parafianom za trud i szybkie tempo prac remontowych. Podziękowania szcze­gólne były skierowane na ręce ks. Jarmundowicza oraz panów Je­rzego Lisowskiego i Antoniego Wojciechowskiego, którzy kiero­wali całością prac.

Zmieniony: poniedziałek, 14 czerwca 2010 08:48  

Krótka modlitwa

Błagam Cię, mój Boże, spróbuj zaistnieć, przynajmniej trochę, dla mnie, otwórz oczy, błagam Cię! Nie będziesz musiał robić nic więcej, tylko tyle, być obecnym przy tym, co się wydarza: to naprawdę niewiele! Ale, Panie, ukaż się, proszę Cię o to! Żyć bez żadnych świadków, co za piekło! Dlatego ze wszystkich sił wołam i krzyczę: Ojcze mój,błagam Cię i szlocham: Bądź!

Statystyki serwisu

Odwiedzin ogółem:
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj:121
mod_vvisit_counterWczoraj:687
mod_vvisit_counterTen tydzień:2588
mod_vvisit_counterPoprzedni tydzień:4700
mod_vvisit_counterTen miesiąc:12171
mod_vvisit_counterPoprzedni miesiąc:18206

Gości on-line: 13
Twoje IP: 54.92.163.105
,
Dziś jest: 19 Paź 2018

Nasz sponsor

Serwis naszej parafii działa na serwerach firmy Online
onlinesc.net


Główna e-Ambona Historia Naszego Kościoła Kaplica świętego Antoniego