Główna e-Ambona Historia Naszego Kościoła Kaplica świętego Antoniego

Kaplica świętego Antoniego

Z przekazów historycznych wynika, że w Szczekocinach na Za­rzeczu (tzn. za rzeką Pilicą) stal kościół św. Antoniego. Gdy uległ zniszczeniu, na jego miejscu wystawiono kaplicę. Kiedyś chowano tam zmarłych, o czym świadczą liczne kości, które znaleziono przy wybieraniu fundamentów. W 1898 r. powstał projekt wystawienia w tym miejscu murowanego kościoła. Wykonaniem projektu zajęli się: ks. Antoni Bożek, miejscowy wikariusz i Jan Krawczyński. W 1899 r. ks. prob. Tomasz Włodek poświęcił fundament, a 25IV 1905 r. ks. Lucjan Nowicki poświęcił już kaplicę przy udziale licznej lud­ności z okolicy. Kaplicę odwiedził także w 1914 r. w czasie wizyty kanonicznej ks. bp Augustyn Łosiński i sprawował w niej Mszę Św.

Mieszkańcy Szczekocin, a przede wszystkim ulic sąsiadujących z kaplicą św. Antoniego, podjęli się w czasie wakacji remontu tego obiektu. Prace objęły: wymianę dachu, malowanie wnętrza, wymia­nę instalacji elektrycznej, montaż wszystkich płytek, uporządkowanie otoczenia. Wkrótce zostaną zakupione nowe krzesła i zainstalowa­ne nowe nagłośnienie. Dużą część prac wykonała nieodpłatnie kilkunastoosobowa grupa mieszkańców, a zakup materiałów i sprzętu był możliwy dzięki ofiarnej zbiórce parafian i pomocy sponsorów.

W czasie tegorocznych uroczystości odpustowych w Szczekoci­nach w dniu św. Bartłomieja, w kaplicy św. Antoniego była sprawo­wana Msza św. z udziałem ks. prob. Jerzego Miernika, ks. Tadeusza Jarmundowicza i ks. Stanisława Pytlawskicgo, który dokonał po­święcenia odnowionej kaplicy. W homilii ks. Pytlawski z uznaniem mówił o pracy rodaków i wspominał kaplicę z czasów swojego dzie­ciństwa. Ks. prob. J. Miernik podziękował wszystkim parafianom za trud i szybkie tempo prac remontowych. Podziękowania szcze­gólne były skierowane na ręce ks. Jarmundowicza oraz panów Je­rzego Lisowskiego i Antoniego Wojciechowskiego, którzy kiero­wali całością prac.

Zmieniony: poniedziałek, 14 czerwca 2010 08:48

Boże, coraz bardziej milczący, im bardziej narasta cisza, tym więcej stów: mówię do Ciebie, mówię i biję się w piersi, mamrocząc sylaby, których znaczenia sam nie rozumiem; wiem jednak, że słyszysz i wysłuchujesz, pochylasz się z litością: uspokajam się więc i milczę.

Twoje IP: 54.156.42.165
Dziś jest: 24 Wrz 2017