Główna e-Ambona Świadectwa zamyślenie na Boże Ciało

zamyślenie na Boże Ciało

alt

Uroczystość Bożego Ciała. Kilka dni temu w radiowym sondażu dzieci, na pytanie: „co będziesz robił w Boże Ciało” padały różne odpowiedzi. Pójdę na rolki, odwiedzimy ciocię, będę grał na komputerze… Redaktor podsumował, że ksiądz się zmartwi, bo żadne dziecko nie mówiło o procesji. Po ludzku pewnie się zmartwi. Tak, jak martwi się rodzic, gdy dziecko mówi mu przykre rzeczy. Boże Ciało to jednak nie sprawka księdza, który miałby wymyślić procesję, sypanie kwiatków i cztery ołtarze. Jeśli się wierzy, to i dla księdza, i dla nieksiędza smutno zostawić Pana Boga bez miłości. A właśnie Boże Ciało to jedno z tych świąt, w których najbardziej widocznie wymieniamy się oznakami miłości z Bogiem. I On, i my możemy zauważyć, że naprawdę coś między nami jest poważniejszego.

Melchizedek

W monstrancji, w którą wkłada się Ciało Pana Jezusa na wystawienie i procesję jest taki mały element ze złota w kształcie półksiężyca. Metalowy uchwyt, dzięki któremu Hostia nie wypadnie i można ją łatwo zobaczyć. Wkłada się w melchizedek święty chleb, a razem z nim do monstrancji. I taki niesie się na procesji. Zupełnie podobnie, jak za dawnych czasów Abrahama, gdy w imię Pana Boga wyszedł mu na spotkanie król Salemu [Salem znaczy pokój], i wyniósł chleb i wino. To był znak dla Abrahama. Zrozumiał, umocnił wiarę, pokochał bardziej. Kapłan niesie monstrancję, w niej melchizedek podtrzymuje Hostię, Hostia ukrywa prawdziwe Ciało Chrystusa.

Jakaż to szansa podobnie jak Abraham – zrozumieć, umocnić, pokochać.

Otrzymałem to, co Pan Jezus dał

Wciąż rozum podpowiada człowiekowi pytania zaczynające się na „jak”. Jak to możliwe? Jak to jest? Jakim cudem?

A odpowiedzi Boga takie zawikłane. Zresztą On sam najczęściej mówi dziwnymi znakami: Bierzcie i jedzcie, przypowieści, teraz jeszcze pojąć nie możecie, śmierć bliskich, tragiczne wypadki bez sensu, powódź… Jak to wszystko pojąć, jak Ty ukryte masz myśli dla nas.

A odpowiedź Boga przychodzi z ukrycia i jest ukryciem, które otwiera coś, czego do końca nie rozumiemy; ale porusza; ale działa; ale skuteczniejsza od wszystkich innych sposobów.

Św. Paweł dochodził prawdy czystym rozumem, i szło mu nieźle. Pan Bóg jednak zaskoczył, gdy ukrył się dla niego w jego ślepocie i głosie: Dlaczego Mnie prześladujesz. My mamy łatwiej niż św. Paweł. Nam ktoś już pewny powiedział: „Tu jest ukryty Bóg. Szukaj Go właśnie tutaj, bo jest.”. Nie chodzimy w procesji bez sensu. Cośmy otrzymali? Cośmy z tego odkryli? Cośmy potrafili odpowiedzieć?

Wy dajcie im jeść

Trzecią powinnością, żeby wyjść z kościoła niosąc pomiędzy domy ludzi Najświętszy Sakrament jest wezwanie Pana Jezusa do uczniów: Wy dajcie im jeść. Komunia św. jest tu na Ziemi największym skarbem Kościoła. Nie udziela się jej byle jak, i z byle powodu. Dlatego rozwiedzionym w nowych związkach wstrzymano możliwość przyjmowania komunii; dlatego nie mogą jej przyjmować żyjący bez ślubu i gorszyciele. Żeby wyjść poza budynek kościoła z Ciałem Pana Jezusa musi być poważny powód. Procesja Bożego Ciała nie jest takim wyjątkiem, żeby było co pokazać. Procesja nie jest ułatwieniem dla tych, co nie mogą Go przyjąć. Gdyby od uczniów Jezusa zależało, pewnie w życiu nie pozwoliliby wynieść ze skarbca świątyni największego skarbu. Wynosimy go w dzień Bożego Ciała, bo Pan Jezus mówi wyraźnie: Wy dajcie im jeść. Dajcie im Moje błogosławieństwo, bo zmarnieją im dusze, domy i życie. Dajcie im jeść Moją obecnością, żeby dawali jeść dobro ludziom, których spotkają.

Zmieniony: poniedziałek, 07 czerwca 2010 19:40

Gdziekolwiek idę, Ty! Gdziekolwiek się zatrzymam, Ty! Tylko Ty, wszędzie Ty, zawsze Ty! Gdy wszystko mi sprzyja, Ty! Gdy się boję, Ty! Tylko Ty, wszędzie Ty, zawsze Ty! Niebo Ty, ziemia Ty, w górze Ty, blisko Ty, Gdziekolwiek się zwrócę, gdziekolwiek spojrzę, tylko Ty, wszędzie Ty, zawsze Ty! Ty, Ty, Ty!

Twoje IP: 54.225.57.89
Dziś jest: 18 Lis 2017