Główna e-Ambona Historia Naszego Kościoła biogram na stronie: diecezja.kielce.pl

biogram na stronie: diecezja.kielce.pl

Pierwsza wzmianka źródłowa o kościele i parafii pochodzi z 1325 r.

Około 1470 r. istniał kościół murowany, w połowie XVI w. został zamieniony na zbór kalwiński, zwrócony katolikom w 1620 r.

Obecny ko­ściół wzniesiono zapewne po połowie XVII w., był konsekrowany w 1666 r., przebudowany gruntownie ok. 1780 r. staraniem Urszuli z Morsztynów Dem­bińskiej.

Kościół jest murowany, złożony z prostokątnej nawy i równego z nią szerokością prezbiterium.

Przylegająca do nawy kaplica północna była dobu­dowana ok. 1678 r., kaplica południowa dobudowana w 1892 r.

Kościół zo­stał częściowo zniszczony w czasie drugiej wojny światowej i odbudowany w latach powojennych.

W 1991 r. poddano zabiegom konserwatorskim znaj­dujące się w kościele rzeźby i ołtarze, poddano przebudowie prezbiterium.

W 2008 r. odnowiono malowanie kościoła na zewnątrz, a na 2010 r. zaplanowano odmalowanie wnętrza kościoła.

Najwyższy, wszechpotężny, dobry Panie, Twoja jest sława, chwała i cześć, i wszelkie błogosławieństwo Jedynie Tobie, Najwyższy, przystoją, a żaden człowiek nie jest godzien nazwać Ciebie. Pochwalony bądź, Panie, z wszystkimi swymi twory, przede wszystkim z szlachetnym bratem naszym, słońcem, które dzień stwarza, a Ty świecisz przez nie; i jest piękne i promienne w wielkim blasku; Twoim, Najwyższy, jest wyobrażeniem. Pochwalony bądź, Panie, przez brata naszego, księżyc, i nasze siostry, gwiazdy; Tyś ukształtował je w niebie jasne i cenne, i piękne. Pochwalony bądź, Panie, przez brata naszego, wiatr, i przez powietrze, i czas pochmurny i pogodny, i wszelki, przez które dajesz tworom swoim utrzymanie. Pochwalony bądź, Panie, przez siostrę naszą, wodę, co pożyteczna jest wielce i pokorna, i cenna, i czysta.

Twoje IP: 54.92.163.105
Dziś jest: 19 Paź 2018