Główna e-Ambona Historia Naszego Kościoła biogram na stronie: diecezja.kielce.pl

biogram na stronie: diecezja.kielce.pl

Pierwsza wzmianka źródłowa o kościele i parafii pochodzi z 1325 r.

Około 1470 r. istniał kościół murowany, w połowie XVI w. został zamieniony na zbór kalwiński, zwrócony katolikom w 1620 r.

Obecny ko­ściół wzniesiono zapewne po połowie XVII w., był konsekrowany w 1666 r., przebudowany gruntownie ok. 1780 r. staraniem Urszuli z Morsztynów Dem­bińskiej.

Kościół jest murowany, złożony z prostokątnej nawy i równego z nią szerokością prezbiterium.

Przylegająca do nawy kaplica północna była dobu­dowana ok. 1678 r., kaplica południowa dobudowana w 1892 r.

Kościół zo­stał częściowo zniszczony w czasie drugiej wojny światowej i odbudowany w latach powojennych.

W 1991 r. poddano zabiegom konserwatorskim znaj­dujące się w kościele rzeźby i ołtarze, poddano przebudowie prezbiterium.

W 2008 r. odnowiono malowanie kościoła na zewnątrz, a na 2010 r. zaplanowano odmalowanie wnętrza kościoła.

Boże, Władco całego wszechświata. Ty jesteś Królem nad królami. Dobrze jest wychwalać Twoje cudowne dzieła, gdyż jest to miłe Tobie. Śpiewam Ci hymn pochwalny o wschodzie słońca i o zachodzie, Święty Boże, Stwórco wszystkiego, co żyje. Ty stworzyłeś anioły w niebie, synów Adama, zwierzęta polne i ptaki powietrzne. Ty poniżasz pysznych i wywyższasz pokornych. Choćby człowiek żył przez tysiąc pokoleń, nie zdoła zliczyć Twych dzieł. Do Ciebie, Boże, należy wszelka cześć i chwała; strzeż swój lud przed niebezpieczeństwem burzy i zasadzkami wrogów. Wysławia Cię całe stworzenie w Jeruzalem, przewyższającym pięknością wszystkie miasta.

mod_vvisit_counterPoprzedni miesiąc:20943

Twoje IP: 54.224.108.238