Główna e-Ambona Historia Naszego Kościoła biogram na stronie: diecezja.kielce.pl

biogram na stronie: diecezja.kielce.pl

Pierwsza wzmianka źródłowa o kościele i parafii pochodzi z 1325 r.

Około 1470 r. istniał kościół murowany, w połowie XVI w. został zamieniony na zbór kalwiński, zwrócony katolikom w 1620 r.

Obecny ko­ściół wzniesiono zapewne po połowie XVII w., był konsekrowany w 1666 r., przebudowany gruntownie ok. 1780 r. staraniem Urszuli z Morsztynów Dem­bińskiej.

Kościół jest murowany, złożony z prostokątnej nawy i równego z nią szerokością prezbiterium.

Przylegająca do nawy kaplica północna była dobu­dowana ok. 1678 r., kaplica południowa dobudowana w 1892 r.

Kościół zo­stał częściowo zniszczony w czasie drugiej wojny światowej i odbudowany w latach powojennych.

W 1991 r. poddano zabiegom konserwatorskim znaj­dujące się w kościele rzeźby i ołtarze, poddano przebudowie prezbiterium.

W 2008 r. odnowiono malowanie kościoła na zewnątrz, a na 2010 r. zaplanowano odmalowanie wnętrza kościoła.

Błagam Cię, mój Boże, spróbuj zaistnieć, przynajmniej trochę, dla mnie, otwórz oczy, błagam Cię! Nie będziesz musiał robić nic więcej, tylko tyle, być obecnym przy tym, co się wydarza: to naprawdę niewiele! Ale, Panie, ukaż się, proszę Cię o to! Żyć bez żadnych świadków, co za piekło! Dlatego ze wszystkich sił wołam i krzyczę: Ojcze mój,błagam Cię i szlocham: Bądź!

Twoje IP: 54.80.115.140
Dziś jest: 22 Kwi 2018