Główna e-Ambona Historia Naszego Kościoła biogram na stronie: diecezja.kielce.pl

biogram na stronie: diecezja.kielce.pl

Pierwsza wzmianka źródłowa o kościele i parafii pochodzi z 1325 r.

Około 1470 r. istniał kościół murowany, w połowie XVI w. został zamieniony na zbór kalwiński, zwrócony katolikom w 1620 r.

Obecny ko­ściół wzniesiono zapewne po połowie XVII w., był konsekrowany w 1666 r., przebudowany gruntownie ok. 1780 r. staraniem Urszuli z Morsztynów Dem­bińskiej.

Kościół jest murowany, złożony z prostokątnej nawy i równego z nią szerokością prezbiterium.

Przylegająca do nawy kaplica północna była dobu­dowana ok. 1678 r., kaplica południowa dobudowana w 1892 r.

Kościół zo­stał częściowo zniszczony w czasie drugiej wojny światowej i odbudowany w latach powojennych.

W 1991 r. poddano zabiegom konserwatorskim znaj­dujące się w kościele rzeźby i ołtarze, poddano przebudowie prezbiterium.

W 2008 r. odnowiono malowanie kościoła na zewnątrz, a na 2010 r. zaplanowano odmalowanie wnętrza kościoła.

Boże Ojcze, Ty powiedziałeś: Czyńcie sobie ziemię poddaną (por. Rdz 1,28). Wypełniając ten nakaz, człowiek stworzył dzieła wiel­kie i nieprawdopodobne. Dzięki nim może czynić wiele dobra i dzielić się nim z innymi ludźmi. Ale dzieła te, źle wykorzystane, często obracają się przeciwko niemu i niszczą go. Takim wspaniałym dziełem człowieka jest Internet. Dobrze wykorzystany, jest pożytecznym narzędziem; źle wykorzystany może doprowadzić człowieka do zguby.
Proszę Cię, Panie Boże, o łaskę dobrego wykorzystania tego narzędzia. Niech światło Ducha Świętego towarzyszy mi i oświeca mnie, kiedy będę wędrował(-a) po internetowych ścieżkach, abym nigdy nie skierował(-a) swoich kroków w złą stronę i zawsze szukał (-a) w internecie tego, co dobre i piękne.
Aniele Stróżu mój, stój przy mnie i strzeż mnie przed wszelkimi pokusami i niezdrową ciekawością. Prowadź mnie i chroń od złego. Amen.

Twoje IP: 54.82.29.141
Dziś jest: 20 Sty 2018