Główna e-Ambona Patron parafii

Patron parafii

Sw. Bartłomiej

Święty Bartłomiej jest jednym z dwunastu Apostołów, których wybrał sobie Jezus spośród kilkudziesięciu uczniów. O nim Chrystus powiedział: „To prawdziwy Izraelita, w którym nie ma podstępu”.

Bartłomiej zwany także Natanaelem pochodził z Kany Galilejskiej i był rybakiem. Powszechnie uważa się, że właśnie na jego weselu w Ka-nie był Chrystus z Matką i uczniami, gdzie dokonał pierwszego cudu. Z tekstu św. Jana Ewangelisty dowiadujemy się, że to Filip, późniejszy apostoł, przyprowadził Natanaela (Bartłomieja) do Jezusa. Jak pisze św. Jan, Natanael od pierwszego spotkania z Chrystusem uwierzył w Niego i uwierzył Jemu. Świadczyć to może tylko o wielkiej prawości jego serca i otwarciu na działanie łaski Bożej.

Biografowie św. Bartłomieja podają, że po Zesłaniu Ducha Świętego udał się do Indii i tam głosił Chrystusa. Niektórzy przypisują mu również działalność misyjną w Arabii, Etiopii, Frygii, Persji, Mezopotamii i Armenii. Śmierć męczeńską poniósł około roku 70. ne. Relikwie świętego znajdują się częściowo w katedrze w Benewencie we Włoszech, a reszta w ko-ściele pod wezwaniem Św. Bartłomieja na wyspie Tyberyjskiej w Rzymie.

Św. Barłomiej Apostoł jest patronem rzeźników, garbarzy i introligatorów.

Kościół obchodzi wspomnienie św. Bartłomieja Apostoła w dniu 24 sierpnia.

W Polsce, ku jego czci wystawiono 154 kościoły i kaplice a 27 miejscowości zapożyczyło swoją nazwę od jego imienia.

Zmieniony: środa, 19 sierpnia 2009 20:04

Mój Boże, przychodzę do Ciebie ze wszystkimi moimi nieszczęściami, które pokryty ranami moje ciało i ze wszystkimi moimi grzechami, które swoim ciężarem przygniatają mi duszę... Panie, jeśli masz mi pomóc, na co czekasz? Sam sobie nie poradzę. Jestem zbyt słaby. Czas, abyś przyszedł. Nie pozwól, aby Zły zajął Twoje miejsce w moim sercu. Nie pozwól się stąd usunąć, Panie! Jeśli mnie opuścisz, on wejdzie na Twoje miejsce. Nie dopuść, by mnie pochłonął. Nie jest mi zbyt bliski, zapewniam Cię. Pamiętaj, że ja mogłem Cię kochać.

mod_vvisit_counterPoprzedni miesiąc:19844

Twoje IP: 54.198.104.202