Parafia pw. Św. Bartłomieja Apostoła w Szczekocinach

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Główna Życie parafii Aktualności Zostań dawcą szpiku kostnego

Zostań dawcą szpiku kostnego

Email Drukuj PDF

"30 WRZEŚNIA SZCZEKOCINY - ZAREJESTRUJ SIĘ JAKO POTENCJALNY DAWCA SZPIKU KOSTNEGO


30 września w Naszej Parafii, na placu Panny Marii między godz. 08:30 a 18:30, odbędzie się rejestracja potencjalnych dawców szpiku kostnego. Rejestracja polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza  oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej wewnętrznej strony policzka. Zachęcamy do udziału w akcji wszystkie zdrowe osoby w wieku 18-55


W Polsce co godzinę ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę, czyli nowotwór krwi. Taką diagnozę usłyszeli też rodzice małego Kubusia Grzyba z Włoszczowy, który ma zaledwie kilka miesięcy, a już walczy o swoje życie. Dla wielu chorych, w tym także dla Kuby, jedyną szansą na życie jest przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych od niespokrewnionego dawcy. Dlatego włoszczowska Fundacja „Jesteśmy Blisko” wraz z Fundacją DKMS i partnerami organizuje akcję dla Kuby.


To brzmiało jak wyrok

Kuba dobrze się rozwijał – to pogodny, zawsze uśmiechnięty chłopiec. Nikt nie spodziewał się, że w wieku zaledwie kilku miesięcy będzie musiał stoczyć najważniejszą walkę – walkę o własne życie. – Lekarska diagnoza brzmiała dla nas jak wyrok. Początkowo lekarze nie dawali nam nadziei na to, że Kubuś przeżyje – kazali przygotować się na najgorsze, ale czy na śmierć dziecka kiedykolwiek jest się gotowym? To w tym wszystkim jest najgorsze – ta bezsilność wobec tej strasznej choroby. Nagle musieliśmy zmienić całe swe życie, przeorganizowac je. Ja ciągle jestem w szpitalu, czuwam przy Kubusia – relacjonuje mama chłopca, pani Marta. – Kuba dzielnie walczy z chorobą, nie poddaje się. Jest naprawdę silny, choć jeszcze tak malutki – dodaje pani Marta. Dla Kuby zorganizowano jakiś czas temu zbiórki krwi, podczas których łącznie dawcy oddali prawie 50 litrów ratującego życie płynu. Teraz chłopiec, by przeżyć – musi znaleźć niespokrewnionego dawcę szpiku.


Szpik ratuje życie

W Polsce zarejestrowanych jest ponad 1 350 000 potencjalnych dawców komórek macierzystych i szpiku, jednak zaledwie ponad 5 000 osób miało możliwość pomóc swojemu bliźniakowi genetycznemu. - Każda zarejestrowana osoba jest niezwykle cenna. W bazie DKMS Polska znajduje się obecnie ponad milion zarejestrowanych Dawców, jednak wciąż potrzebni są nowi, ponieważ aż co piąty chory nie znajduje swojego dawcy – zaznacza Ewa Nawrót z Fundacji DKMS. Dawcą może zostać każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący powyżej 50 kg i nieposiadający znacznej nadwagi. – Rejestracja nas nic nie kosztuje i nie boli. Cała procedura trwa zaledwie 10 minut i naprawdę nie jest skomplikowana, a pamiętajmy, że może uratować komuś życie. W Polsce co godzinę, a na świecie co 35 sekund, ktoś dowiaduje się, że cierpi na białaczkę lub inny nowotwór krwi. Nasza świadoma decyzja o rejestracji w bazie może sprawić, że czyjeś życie naprawdę się odmieni – zaznacza przedstawicielka DKMS.


Pobranie szpiku nie boli

We Włoszczowie dotąd zarejestrowanych było zaledwie 324 potencjalnych dawców szpiku, w tym 3 figuruje w bazie jako dawcy rzeczywiści, czyli tacy, którzy pomogli swojemu bliźniaków genetycznemu. Jednym z nich jest Piotrek, dzięki któremu pewien Amerykanin zyskał szansę na odzyskanie zdrowia. Mieszkaniec naszego powiatu ponad 3 lata temu został dawcą komórek macierzystych. - Dostałem telefon zaledwie kilka miesięcy po rejestracji w bazie dawców. Szczerze – nie sądziłem, że to w ogóle kiedykolwiek nastąpi, ale ani chwili się nie wahałem. Wiedziałem, że od mojej decyzji zależy ludzkie życie. Nie mogłem postąpić inaczej – mówi Piotr. – Najpierw zostałem gruntownie przebadany, potem została już kwestia samego pobrania komórek macierzystych. Przed ich pobraniem dostałem zastrzyki, których celem było namnożenie tych komórek, a potem musiałem zgłosić się do kliniki. Tam procedura trwała kilka godzin i cały czas byłem w pełni świadomy. Miałem jedynie wkłute wenflony w obie ręce, skąd wypływała krew z ratującym płynem – relacjonuje Piotrek. W podobny sposób pobiera się komórki od 80 % rzeczywistych dawców.


Do zobaczenia 30 września :) !"

 

Krótka modlitwa

Wyłaniasz się wspaniały znad krawędzi nieba, O Atonie żyjący, który dałeś początek życiu. Wschodzisz nad horyzontem i napełniasz pięknem całą ziemię. Ty jesteś wielki i piękny, jaśniejesz nad każdym zakątkiem ziemi, Twoje promienie sięgają do granic świata, który stworzyłeś. Jesteś daleko, ale Twoje promienie ogarniają ziemię. Widzą Cię wszyscy, ale nikt nie potrafi dostrzec Twojej drogi. Jak niezliczone są Twoje dzieła! Są one ukryte przed oczami ludzi, Ty jesteś jedynym Bogiem, bez którego nikt nie może istnieć.

Statystyki serwisu

Odwiedzin ogółem:
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj:512
mod_vvisit_counterWczoraj:1027
mod_vvisit_counterTen tydzień:5068
mod_vvisit_counterPoprzedni tydzień:5590
mod_vvisit_counterTen miesiąc:12549
mod_vvisit_counterPoprzedni miesiąc:24480

Gości on-line: 15
Twoje IP: 52.91.185.49
,
Dziś jest: 16 Gru 2018

Nasz sponsor

Serwis naszej parafii działa na serwerach firmy Online
onlinesc.net


Główna Życie parafii Aktualności Zostań dawcą szpiku kostnego