Główna Życie parafii Aktualności Zostań dawcą szpiku kostnego

Zostań dawcą szpiku kostnego

"30 WRZEŚNIA SZCZEKOCINY - ZAREJESTRUJ SIĘ JAKO POTENCJALNY DAWCA SZPIKU KOSTNEGO

30 września w Naszej Parafii, na placu Panny Marii między godz. 08:30 a 18:30, odbędzie się rejestracja potencjalnych dawców szpiku kostnego. Rejestracja polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza  oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej wewnętrznej strony policzka. Zachęcamy do udziału w akcji wszystkie zdrowe osoby w wieku 18-55

W Polsce co godzinę ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę, czyli nowotwór krwi. Taką diagnozę usłyszeli też rodzice małego Kubusia Grzyba z Włoszczowy, który ma zaledwie kilka miesięcy, a już walczy o swoje życie. Dla wielu chorych, w tym także dla Kuby, jedyną szansą na życie jest przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych od niespokrewnionego dawcy. Dlatego włoszczowska Fundacja „Jesteśmy Blisko” wraz z Fundacją DKMS i partnerami organizuje akcję dla Kuby.

To brzmiało jak wyrok

Kuba dobrze się rozwijał – to pogodny, zawsze uśmiechnięty chłopiec. Nikt nie spodziewał się, że w wieku zaledwie kilku miesięcy będzie musiał stoczyć najważniejszą walkę – walkę o własne życie. – Lekarska diagnoza brzmiała dla nas jak wyrok. Początkowo lekarze nie dawali nam nadziei na to, że Kubuś przeżyje – kazali przygotować się na najgorsze, ale czy na śmierć dziecka kiedykolwiek jest się gotowym? To w tym wszystkim jest najgorsze – ta bezsilność wobec tej strasznej choroby. Nagle musieliśmy zmienić całe swe życie, przeorganizowac je. Ja ciągle jestem w szpitalu, czuwam przy Kubusia – relacjonuje mama chłopca, pani Marta. – Kuba dzielnie walczy z chorobą, nie poddaje się. Jest naprawdę silny, choć jeszcze tak malutki – dodaje pani Marta. Dla Kuby zorganizowano jakiś czas temu zbiórki krwi, podczas których łącznie dawcy oddali prawie 50 litrów ratującego życie płynu. Teraz chłopiec, by przeżyć – musi znaleźć niespokrewnionego dawcę szpiku.

Szpik ratuje życie

W Polsce zarejestrowanych jest ponad 1 350 000 potencjalnych dawców komórek macierzystych i szpiku, jednak zaledwie ponad 5 000 osób miało możliwość pomóc swojemu bliźniakowi genetycznemu. - Każda zarejestrowana osoba jest niezwykle cenna. W bazie DKMS Polska znajduje się obecnie ponad milion zarejestrowanych Dawców, jednak wciąż potrzebni są nowi, ponieważ aż co piąty chory nie znajduje swojego dawcy – zaznacza Ewa Nawrót z Fundacji DKMS. Dawcą może zostać każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący powyżej 50 kg i nieposiadający znacznej nadwagi. – Rejestracja nas nic nie kosztuje i nie boli. Cała procedura trwa zaledwie 10 minut i naprawdę nie jest skomplikowana, a pamiętajmy, że może uratować komuś życie. W Polsce co godzinę, a na świecie co 35 sekund, ktoś dowiaduje się, że cierpi na białaczkę lub inny nowotwór krwi. Nasza świadoma decyzja o rejestracji w bazie może sprawić, że czyjeś życie naprawdę się odmieni – zaznacza przedstawicielka DKMS.

Pobranie szpiku nie boli

We Włoszczowie dotąd zarejestrowanych było zaledwie 324 potencjalnych dawców szpiku, w tym 3 figuruje w bazie jako dawcy rzeczywiści, czyli tacy, którzy pomogli swojemu bliźniaków genetycznemu. Jednym z nich jest Piotrek, dzięki któremu pewien Amerykanin zyskał szansę na odzyskanie zdrowia. Mieszkaniec naszego powiatu ponad 3 lata temu został dawcą komórek macierzystych. - Dostałem telefon zaledwie kilka miesięcy po rejestracji w bazie dawców. Szczerze – nie sądziłem, że to w ogóle kiedykolwiek nastąpi, ale ani chwili się nie wahałem. Wiedziałem, że od mojej decyzji zależy ludzkie życie. Nie mogłem postąpić inaczej – mówi Piotr. – Najpierw zostałem gruntownie przebadany, potem została już kwestia samego pobrania komórek macierzystych. Przed ich pobraniem dostałem zastrzyki, których celem było namnożenie tych komórek, a potem musiałem zgłosić się do kliniki. Tam procedura trwała kilka godzin i cały czas byłem w pełni świadomy. Miałem jedynie wkłute wenflony w obie ręce, skąd wypływała krew z ratującym płynem – relacjonuje Piotrek. W podobny sposób pobiera się komórki od 80 % rzeczywistych dawców.

Do zobaczenia 30 września :) !"

Gdy patrzę na Twe niebo, dzieło Twych palców, księżyc i gwiazdy, któreś Ty utwierdził: czym jest człowiek, że o nim pamiętasz, i czym syn człowieczy, że się nim zajmujesz? Uczyniłeś go niewiele mniejszym od istot niebieskich, chwałą i czcią go uwieńczyłeś. Obdarzyłeś go władzą nad dziełami rąk Twoich.

mod_vvisit_counterTen tydzień:2041

Twoje IP: 54.158.208.189